Turecko vypracovalo plán invaze do Sýrie už před dvěma roky

Turecko naplánovalo vojenskou operaci, kterou nyní vede v Sýrii, už před dvěma lety. V jejím uskutečnění Ankaře bránilo několik faktorů, tím nejzávažnějším byly neshody se Spojenými státy. Řekl to dnes vysoce postavený turecký činitel, který si však podle agentury AFP kvůli citlivosti sdělovaných informací nepřál být jmenován.

Turecké tanky zajišťující stovky pěších povstaleckých bojovníků vpadly ve středu na syrské území s cílem ovládnout oblast města Džarábulus, kterou předtím už po tři roky měly pod kontrolou jednotky takzvaného Islámského státu (IS).

Zmíněný činitel řekl, že Spojené státy předtím proveditelnost útoku zpochybňovaly. „Podle jejich základního argumentu nebyl počet umírněných rebelů natolik vysoký, aby stačil na obsazení Džarábulusu a dalších částí severní Sýrie,“ řekl.

Ankara poskytla letos v březnu Bílému domu seznam 1800 „umírněných“ povstalců s tím, že jich má v záloze ještě dalších 600.

Další překážkou pro ofenzivu byli armádní důstojníci, kteří s ní nesouhlasili a kteří se v polovině července zúčastnili pokusu o státní převrat. Vysoce postavení armádní činitelé prý uskutečnění plánu bránili pod „falešnými záminkami“.

Třetím významným důvodem pro zdržení ofenzivy byla podle zdroje diplomatická krize mezi Tureckem a Ruskem, když turecká stíhačka loni nad syrsko-tureckou hranicí sestřelila ruský bombardér. Bylo totiž nemožné podniknout pozemní operaci bez dostatečného leteckého krytí. To nyní zajišťují převážně americké vzdušné síly a vztahy mezi Ankarou a Moskvou jsou opět přátelské.

Newsletter