Americké výnosy po včerejším poklesu opět rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, od rána ji však postupně umazává v dolarovém indexu i proti euru. Polský zlotý a maďarský forint drží zisky, jediná koruna oslabuje k 25,95 za euro.

Turecký Bloomberg: Režim od převratu zkonfiskoval 255 firem

Turecký režim v rámci čistek po červencovém pokusu o státní převrat zkonfiskoval již na 255 firem, jejichž vedení obviňuje z vazeb na hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Informuje o tom server tureckého deníku Hürriyet. Řada šéfů soukromých podniků skončila ve vazbě.

„Dosud bylo zabaveno asi 255 firem,“ uvedl v turecké televizi BloombergHT Şakir Ercan Gül, předseda fondu TMSF, který zkonfiskované podniky nyní spravuje. Ve správě fondu budou podle Güla podniky do té doby, než se uzavře vyšetřování jejich případné spojitosti s hnutím duchovního Gülena. Toho turecká vláda považuje za zosnovatele pokusu o převrat z poloviny července.

Chod zabavených firem by podle Güla neměl být narušen. „Některé z těchto podniků budou pokračovat v činnosti, jiné budou převedeny na třetí strany, aniž by se dostaly do likvidace. Takže jejich klienti se nemusejí obávat, že by přišli o obchodní kontrakty s těmito podniky,“ dodal Gül.

Po dokončení inventarizace budou vyhlášeny tendry na tyto společnosti. „Některé firmy mají přímé napojení na Gülenovo hnutí, tak ty snad prodáme nejdříve,“ uvedl šéf správcovského fondu.

Gülenovi příznivce, i jen domnělé, turecký režim pronásleduje dlouhodobě, neboť je viní ze spiknutí proti vládě. Po červencovém pokusu o převrat vláda tažení proti nim ještě zintenzivnila. Ze zaměstnání od července propustila na 100.000 lidí, včetně policistů, soudců i více než 20.000 učitelů. Přes 30.000 lidí skončilo ve vězení.

Newsletter