Turecký režim nařídil odpojit vysílání kurdské TV ze Švédska

Ve Švédsku přestala vysílat kurdská televize Newroz, kterou společnost Eutelsat na žádost turecké rady pro rozhlasové a televizní vysílání odpojila od signálu. Informoval o tom dnes švédský rozhlas. Minulý týden Eutelsat učinil totéž s kurdským kanálem Med-Nuce v Belgii.

Kurdský televizní kanál Newroz vysílal ze Švédska přes satelit do zbytku Evropy a částí Asie. Jeho program zahrnoval zprávy a zábavné pořady v kurdštině a perštině. Podle turecké agentury Anadolu bylo vysílání ukončeno na žádost nejvyšší turecké rady pro rozhlasové a televizní vysílání, a to kvůli podpoře zakázané Strany kurdských pracujících (PKK).

Krok kritizovala Evropská novinářská federace (EJF) a Reportéři bez hranic (RWB).

„Tento režim zašel ve svém honu na novináře příliš daleko a snaží se umlčet svobodnou výměnu myšlenek,“ uvedl na adresu Ankary šéf švédské pobočky RWB Jonathan Lundqvist. Kritizoval i francouzskou společnost Eutelsat, která podle něj neměla turecký režim poslouchat.

Šéf kanálu Newroz Faruk Nozhatzadeh chce případ pohnat před soud ve Francii, kde má Eutelsat sídlo. „Neporušili jsme žádné zákony ani pravidla, co se týče televizního vysílání v Evropě,“ řekl Nozhatzadeh.

Newsletter