Výprodejní tlaky se dolaru nepouští. Americká měna oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje nad 1,1870 EURUSD. Koruna profituje z větší ochoty riskovat, kterou na FX trzích pozorujeme. Pomáhá i nárůst domácích tržních sazeb. Kurz se posunul krátce pod 25,50 za euro.

Tusk doufá v belgický kompromis a shodu EU nad smlouvou s Kanadou

Předseda Evropské rady Donald Tusk doufá, že Belgie prokáže svou schopnost uzavírat kompromisy a Evropská unie tak bude mít do pátku dohodu vedoucí k podpisu obchodní dohody CETA s Kanadou. Tusk to řekl při příchodu na dnešní summit osmadvacítky v Bruselu s tím, že jednání o smlouvě v Belgii stále pokračují.

Podpis dohody, který se má uskutečnit na summitu EU-Kanada přesně za týden, na poslední chvíli zkomplikovalo dění v Belgii. Belgické vládě zatím chybí potřebný souhlas regionálního sněmu frankofonního Valonska a o situaci se nyní v Belgii intenzivně vyjednává.

„Ale popravdě řečeno, ten problém jde za CETA. Pokud nejsme schopni přesvědčit občany, že obchodní dohody jsou v jejich zájmu, že naši zástupci dohody vyjednávají se snahou bránit zájmy lidí, nemáme šanci získat veřejnou podporu pro volný obchod,“ podotkl Tusk. Obává se, že by to znamenalo, že CETA by mohla být pro EU poslední dohodou o volném obchodu.

Krach šest let vyjednávané obchodní smlouvy s Kanadou by pro unii znamenal citelnou ztrátu důvěryhodnosti a mezinárodní prestiže v době, kdy prakticky skoro zamrzly rozhovory o obchodní smlouvě s USA známé jako TTIP.

Newsletter