Tusk stále doufá v průlom v zablokované dohodě CETA

Předseda Evropské rady Donald Tusk dnes před poslanci Evropského parlamentu připustil, že Evropská unie zatím není připravena podepsat obchodní dohodu CETA s Kanadou. Brání jí v tom nesouhlas jednoho z regionálních sněmů v Belgii. Tusk ale stále doufá, že před čtvrtečním summitem s Kanadou nastane v této otázce průlom.

„Stále doufám, že Belgie prokáže, že je mistrem konsensu a že se dohodu v brzké době podaří podepsat,“ řekl Tusk. „Pokud se dohodu s Kanadou uzavřít nepodaří, bude to mít dopady na globální postavení EU. Ale nebudeme předjímat, do čtvrtečního summitu je pořád ještě možný průlom,“ dodal.

Belgická vláda smlouvu dojednávanou šest let podporuje, nemůže ji ale podepsat bez souhlasu všech regionálních parlamentů. Ten valonský dal najevo svůj nesouhlas minulý týden.

Podle předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera by během dneška mohlo být na belgické straně dosaženo dohody, která by odstranila výhrady valonského parlamentu. Nicméně k vyhlídkám čtvrtečního termínu Juncker poznamenal, že „není až tak důležité, kdy dohoda bude podepsána“.

Tusk připustil, že občané mají pochybnosti, zda obchodní smlouvy EU jsou v nejlepším zájmu Evropanů a evropských firem. Konstatoval přitom, že bez prokázání této skutečnosti nebude možné další smlouvy dojednávat. „Je velký rozdíl mezi ochranou a protekcionismem,“ upozornil Tusk a vybídl k modernizaci obchodních nástrojů EU.

Newsletter