Tusk: Summit v Bratislavě pomůže, že EU zas bude zárukou stability

Lidé v Evropské unii čekají, že po neformální schůzce lídrů 27 členských zemí v Bratislavě se unie opět stane zárukou stability, bezpečnosti a ochrany v širokém smyslu, včetně hospodářské a sociální. Před dnešní schůzkou se slovenským premiérem Robertem Ficem to novinářům řekl předseda Evropské řady Donald Tusk. Právě příprava bratislavského setkání, do kterého zbývají přesně dva týdny, je hlavním obsahem jejich dnešní diskuse.

Tusk při vítání předsedy vlády nynější předsednické země EU také podotkl, že bratislavský summit se sejde v době, která je pro Evropu velmi kritická. Připomněl trvající migrační krizi i politické důsledky několik měsíců starého britského rozhodnutí odejít z unie.

Právě tento výsledek britského červnového referenda organizaci bratislavského jednání vyvolal. Ve slovenské metropoli totiž bude chybět britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová – premiéři a prezidenti ostatních zemí unie chtějí zahájit diskusi o podobě EU poté, co Britové odejdou.

Už v minulých dnech dal přitom Donald Tusk najevo, že o budoucím vyjednávání s Brity o podobě jejich odchodu by se v Bratislavě mluvit nemělo. Zbývajících 27 členů unie totiž podobné rozhovory nehodlá zahajovat, dokud sám Londýn oficiálně svůj záměr odejít partnerům neoznámí podle odpovídajícího článku unijních smluv.

 

Newsletter