Tusk uvedl, že EU hodlá brzy uzavřít obchodní dohodu s Japonskem

Evropská unie je odhodlána co nejdříve uzavřít s Japonskem dohody o volném obchodu a o strategickém partnerství. Před schůzkou s japonským premiérem Šinzó Abem, který je na návštěvě unijních institucí v Bruselu, to prohlásil předseda Evropské rady Donald Tusk.

„Jsem si jist, pane premiére, že těchto dvou velmi ambiciózních dohod dosáhneme. Posílí naše politické i hospodářské strategické partnerství,“ řekl Tusk. O dohodě Tokio a Evropa vyjednávají od roku 2013.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker je doplnil tím, že v úspěšné ukončení diskusí doufá ještě v letošním roce. V odkazu na kontroverze kolem vyjednávání o obchodních smlouvách s Kanadou či USA Juncker také slíbil vysokou úroveň transparentnosti věcí s jednáním souvisejících.

Japonský ministerský předseda reagoval prohlášením, že jeho země si stejně jako EU přeje uzavřít základní část jednání o obou dohodách co nejdříve.

„Země Evropy i Japonsko dosáhly prosperity v rámci mezinárodního pořádku založeného na vládě práva. Japonsko, EU a Spojené státy by měly i do budoucna pracovat společně na udržení a posílení volného a otevřeného mezinárodního pořádku,“ řekl Abe. Společně by tyto státy podle něj měly propagovat model volného obchodu.

Dohoda o volném obchodu mezi Evropou a Japonskem by spojila dva obchodní partnery, kteří se na celosvětové ekonomické produkci podílejí zhruba třetinou. Pro Japonsko je EU třetím největším exportním trhem po Spojených státech a Číně, pro Evropu je Japonsko na sedmém místě ve vývozu.

Japonsko se v jednáních snažilo získat zejména snadnější přístup na evropské trhy automobilů, elektroniky a investic. Evropané zase usilovali o otevření japonských trhů potravin, automobilů a železničních zařízení. Evropská komise předpovídá, že volný obchod mezi oběma ekonomickými mocnostmi vytvoří v Evropě 400.000 nových pracovních míst a výkon ekonomiky obou stran zvýší o téměř jedno procento.

Newsletter