Tuzemská stavební produkce v roce 2017 vzrostla o 1,7 %

Stavební produkce v roce 2017 meziročně po očištění o vliv počtu pracovních dnů vzrostla o 2,1 procenta, bez očištění se zvýšila o 1,7 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o procento stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla zhruba o čtvrtinu. Bylo zahájeno meziročně o 15,8 procenta bytů více. Dokončeno bylo o 4,6 procenta bytů více.

Růst přitom mohl být větší, kdyby sektor udržel trend z první části roku, v posledních měsících však výrazně zpomalilo, uvedl generální ředitel a předseda představenstva firmy Ekospol Evžen Korec. Na zpomalení růstu v posledním čtvrtletí loňského roku se podle něj velmi pravděpodobně podepsala nejistota kolem parlamentních voleb a následné potíže se sestavováním vlády, která nakonec nezískala důvěru.

„Stavaři se proto musí připravit na to, že v současné politické situaci může opět v sektoru dojít ke krizi. Politici se budou handrkovat o posty ve vládě a na konkrétní kroky v oblasti státních investic do infrastruktury jim nezbude moc času. Vůbec bych se proto nedivil, kdyby se do našeho sektoru vrátila recese a stavebnictví se v prvních měsících letošního roku opět začalo propadat,“ dodal Korec.

Sektoru totiž příliš nepomůže ani soukromý sektor, protože jeden z jeho nejsilnějších pilířů – bytová výstavba – prožívá chronickou krizi. Velmi tristní zůstává hlavně pohled na pražský rezidenční trh, který dlouhá léta býval tahounem bytové výstavby v celém Česku. Firmy loni v Praze zahájily v bytových domech stavbu jen 2487 nových bytů, developeři jich přitom za stejné období prodali 5381. Nová výstavba v hlavním městě tak nepokryje ani polovinu reálných prodejů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v roce 2017 meziročně snížil o 2,0 %. Průměrná nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 4,6 % a činila 34 478 Kč.

Newsletter