Tuzemské stavebnictví v březnu zrychlilo růst na 8,4 % z 6 %

České stavebnictví v březnu dále zrychlilo růst, jeho produkce meziročně stoupla o 8,4 procenta. Zvýšení tempa táhlo hlavně inženýrské stavitelství, kde produkce vzrostla o víc než pětinu. Ubylo ale zahájených bytů. 

V únoru stavební výroba rostla šestiprocentním tempem. V březnu očištěná od sezonních vlivů byla proti únoru vyšší o 1,1 procenta.     

Březnová produkce v inženýrském stavitelství se meziročně zvýšila o 20,9 procenta, v pozemním stavitelství vzrostla o 4,6 procenta. V součtu prvních tří měsíců roku je ale stavební výroba stále o víc než čtvrtinu nižší než v předkrizovém roce 2008.     

Zahájených bytů v březnu proti loňsku ubylo o 7,1 procenta, stavět se jich začalo 2005. Dokončeno ale bylo skoro o třetinu bytů víc než před rokem, konkrétně 2404 bytů.     

Stavebních povolení úřady v březnu vydaly 6241, meziročně o zhruba pět procent méně. Orientační hodnota nově povolených staveb ale proti loňsku stoupla téměř o pětinu na 23,1 miliardy korun.     

Zaměstnanců ve stavebních firmách s 50 a více pracovníky meziročně ubylo o 1,6 procenta. Jejich průměrná hrubá mzda vzrostla o téměř sedm procent a dostala se nad 29.000 korun.     

Za celé první čtvrtletí stavební výroba v Česku vzrostla proti loňsku o 6,9 procenta. Ve srovnání s předchozími třemi měsíci byla sezonně očištěná produkce vyšší o 5,8 procenta. 

Newsletter