Týden inovací 2018 představí nejaktuálnější poznatky o AI

Jak daleko lidstvo dospělo při zkoumání a vývoji umělé inteligence? Co všechno nám budoucnost přinese? Na co musíme připravit, jaké obtíže budeme řešit? Na tyto a řadu dalších otázek budou v průběhu mezinárodní konference Týdne inovací 2018 odpovídat světové kapacity oboru. V rámci Týdne inovací 2018 budou také k vidění nejpokročilejší technologie a po celé ČR bude probíhat více než sto doprovodných události na podporu inovací.

Umělá inteligence je trendem současnosti. Podle dostupných statistik vzniklo jen v loňském roce v této oblasti několik tisíc startupů a bylo investováno přes sedm miliard dolarů. Výjimečná koncentrace poznání z oblasti umělé inteligence se sejde v pondělí 14. května v pražském Foru Karlín na mezinárodní konferenci v rámci Týdne inovací 2018, kterou pořádá European Leadership and Academic Institute (ELAI). Přednášet a diskutovat budou světové osobnosti, které toho o zmíněné problematice v současnosti vědí zřejmě nejvíc.

Podaří se dešifrovat kód mozku?

V panelu Umělá inteligence vystoupí například Igal Raichelgauz, ředitel izraelského startupu Cortica, který je světovým lídrem v technologiích umělé inteligence pro autonomní platformy. Igal je vlastníkem obdivuhodných více než padesáti patentů v oblasti technologií a inovací, zároveň je držitelem celé řady ocenění.

Dalším řečníkem panelu bude Carlo Schmid, manažer významné švýcarské The Mindfire Foundation, která se pokouší sjednotit největší světové odborníky v tomto oboru a vyvinout skutečnou umělou inteligenci. Jejím cílem je mimo jiné dešifrovat kód mozku. Jak prohlásil Pascal Kaufmann, ředitel nadace, dosavadní přístup založený na přesvědčení, že mozek pracuje jako super rychlý počítač, možná není správný a je třeba na to jít jinak.

Na konferenci Týdne podnikání 2018 vystoupí i jeden z největších znalců umělé inteligence a nových technologií Jonathan Ledgard, který se mj. zaměřuje na jejich využití v rozvíjejících se ekonomikách. Jako ředitel prestižního Švýcarského technologického federálního institutu v Lausanne založil Cargo Drone a Droneport projekt v Africe.

Rostliny svítí, nevidomí vidí, invalidé vstávají…

V panelu Nové inovativní produkty a služby se představí Yishai Potack ze společnosti ReWalk Robotics. Díky jejímu exoskeletonu mohou lidé připoutaní na invalidní vozík opět stát a chodit.

Diskutovat bude i Eliav Rodman, ředitel marketingu izraelské firmy OrCam Technologies, jejíž přelomové nositelné zařízení MyEye pro počítačové vidění umožňuje nevidomým rozeznávat tváře, objekty a nebo číst. O energetických zdrojích budoucnosti prmluví Ermi Van Oers z nizozemského projektu Living Lights, který stojí za revolučním způsobem výroby energie: svítící rostlinou, která pro tvorbu energie využívá fotosyntézu a další. Jako speciální host v rámci diskusních panelů vystoupí Sophia, první robotka s občanstvím a pasem (Saúdské Arábie) a zároveň inovační šampion OSN. Vyvinula ji společnost Hanson Robotics, autorem návrhu je americký robotik David Hanson a předobrazem herečka Audrey Hepburn. Sophia výborně rozpoznává a imituje lidské emoce, také zvládá umění nenucené konverzace. Díky pozvání ELAI budou mít obyvatelé ČR vůbec první příležitost vidět ji naživo.

Robot dirigent, Tesla X, virtuální realita

Na konferenci budou přednášet a diskutovat i přední zástupci tuzemské inovační scény, ať už v rámci panelu Lídři budoucnosti či panelu Inovativní Česká republika. Například Taťána le Moigne, ředitelka české a slovenské pobočky Google, profesor Michal Pěchouček, zakladatel Centra umělé inteligence při ČVUT, Oliver Dlouhý, zakladatel úspěšného startupu Kiwi.com, či Jan Řežáb, zakladatel a předseda představenstva Socialbakers.

Role moderátora se ujal Nikita Poljakov, zástupce šéfredaktora Hospodářských novin. Ve stejný den se rovněž ve Foru Karlín bude konat Inovační veletrh s odbornými semináři a prezentacemi špičkových inovací. Například světový robotický gigant ABB Robotics na veletrhu představí svého nejnovějšího robota Yumi, který je mimo jiné schopný dirigovat orchestr. K vidění budou i novinky z oblasti 3D tisku, virtuální reality, laserové projekce Signal Festivalu, prezentace a testovací jízdy v modelech S a X vozů značky Tesla ad. Po celý týden bude na mnoha místech ČR probíhat více než stovka doprovodných událostí na podporu inovací, moderních technologií a umělé inteligence.

Zájemci se budou moci zúčastnit konferencí, workshopů, prezentací a dalších akcí. Generálním partnerem Týdne inovací 2018 je společnost Unipetrol, zlatými partnery jsou Google, Česká spořitelna, IQOS, Direct People, Forum Karlín, HB Media, stříbrnými partnery Ayming, Comtes FHT, Zastoupení Evropské komise v ČR, CA Technologies, Movisio, ICUK a IBM.

O Týdnu inovací: Týden inovací je největší událost roku zaměřená na inovace, moderní technologie a umělou inteligenci. Jejím cílem je seznámit firmy a veřejnost s nejnovějšími světovými trendy na poli inovací a moderních technologií. Týden inovací se uskuteční ve dnech od 14. do 20. května. Hlavní událostí je pondělní mezinárodní konference v prostorách Fora Karlín a Inovační veletrh se semináři, který se bude konat na stejném místě. V průběhu Týdne inovací bude po celé ČR probíhat více než 100 doprovodných událostí.
O ELAI: European Leadership & Academic Institute (ELAI) vznikl v roce 2010 s cílem kultivovat rozvoj talentů v ČR. A to jak pomocí vzdělávacích aktivit pod vedením výjimečných osobností, tak organizováním celorepublikových událostí na podporu inovací, podnikání a startupů. Vytváří platformu, kde neexistují mantinely pro nové nápady, myšlenky a spolupráci. Pořádá českou podobu celosvětové události Týden podnikání, také Týden inovací. 

Newsletter