Týden inovací přiblíží umělou inteligenci a technologie budoucnosti

Jaké budou dopady zrodu umělé inteligence? Jak mohou inovace a moderní technologie firmám, městům či občanům usnadnit život? Odpovědět na tyto otázky je cílem Týdne inovací, který již podruhé pořádá European Leadership & Academic Institute (ELAI). Nejvýznamnější událostí bude Innovation Summit Prague, jehož tématy budou mj. dopady umělé inteligence a nejnovějších „Smart“ technologií na fungování firem i osobní životy lidí.

„Na schopnosti inovovat bude stále víc záviset budoucnost České republiky. Proto pořádáme Týden inovací. Jsme poctěni, že se k naší snaze připojilo tolik respektovaných institucí a odborníků,“ uvádí zakladatel a ředitel ELAI Lukáš Sedláček.

Jedním z hlavních řečníků pražské konference bude Seán Ó hÉigeartaigh, ředitel Centra pro studium existenčních rizik Cambridgeské univerzity, který dlouhodobě zkoumá dopady umělé inteligence na lidstvo. Vystoupí také Erwin Brunner, ředitel operací firmy Amazon v regionu střední a východní Evropy. Své zkušenosti a práci představí na konferenci i Češi. Vladimír Mařík, ředitel Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT, Michal Pěchouček, zakladatel Centra umělé inteligence ČVUT, Jiří Kůs, předseda Asociace nanotechnologického průmyslu ČR, Kateřina Falk, vedoucí vědecká pracovnice projektu ELI Beamlines při Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR, Jan Feyereisl, výkonný ředitel AI Roadmap Institute či Petr Očko, předseda Technologické agentury ČR.

Týden inovací přinese více než 70 doprovodných akcí po celé republice. Mezi ty nejvýznamnější patří Czech VR Fest, který promění 24. a 25. 5. pražský prostor Jatka78 v centrum virtuální a rozšířené reality. V rámci jeho programu přednesou své zkušenosti, výzkumy a myšlenky z oblasti virtuální a rozšířené reality vizionáři, světoví vývojáři, špičkoví odborníci z oblasti medicíny, průmyslu, vzdělávání, architektury či herního průmyslu i umění. Své neúspěchy v oblasti inovací a technologií představí 25. 5. známé české osobnosti na FuckUp Night Innovation Special v alternativním prostoru DUP36. Akce Mapping Academy představí nástroj na tvorbu myšlenkových map pomocí vizuálního myšlení.

Inovační veletrh, který je součástí Innovation Summit Prague, hlavní události Týdne inovací, představí nové technologie a umělou inteligenci, které nás budou v nejbližší době stále více ovlivňovat. Prezentace až 40 inovativních nápadů a projektů, inovačních center i inkubátorů předvedou inovativní kousky z jejich pracovišť a zasvětí návštěvníky do jejich fungování. Lidé si budou moci vyzkoušet inovační hry, které je zanesou mimo realitu, navštívit nová místa pomocí virtuálních brýlí, otestují svou schopnost rozpoznat robota od člověka v Turingově testu či zhlédnou nábytek vytištěný 3D tiskárnou. Zváni jsou jak představitelé firem, tak širší veřejnost.

Newsletter