Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Týden končí pro pražské akcie ztrátou, Moneta vstoupí do CECE indexu

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu oslabily, od minulého pátku index PX klesl o 2,2 procenta na 860,8 bodu. Největší růst zaznamenaly akcie banky Moneta, nejhůře se naopak dařilo cenným papírům pojišťovací skupiny VIG, vyplývá z výsledků burzy. Předchozí týden akcie posílily o 0,5 procenta.

V týdnu byla zveřejněna konečná podoba regionálního středoevropského indexu CECE platná od pondělí 19. září. Podle očekávání je do nich nově zařazena Moneta s váhou 1,5 procenta a vyřazena CME. Monetě se podařilo v průběhu týdne prolomit 80korunovou hranici, závěr pak byl přesně na 80 Kč, což byl růst o 2,4 procenta. CME pak v reakci na vyřazení ztratila 4,4 procenta na 53,5 Kč.

Nejvíce klesající akcií týdne byla bez jakýchkoliv zpráv VIG, jež klesla o 5,8 procenta na 463 Kč. Společnost následovala negativní vývoj sektoru v Evropě, k čemuž se zřejmě přidalo také vybírání zisků po předchozím růstu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Moneta.

V příštím týdnu se investoři zaměří především na středeční zasedání americké centrální banky Fed. Po posledních slabších amerických makrodatech došlo k výraznému poklesu pravděpodobnosti na zvýšení sazeb na nejbližším zářijovém zasedání. „Pokud nedojde v příštím týdnu ke zvýšení sazeb, což je náš základní scénář, tak by mohlo dojít k mírně pozitivní reakci trhu,“ odhadl analytik.

Newsletter