Tykačův nový holding Seven Energy expanduje na evropské trhy

Pavel Tykač vstupuje na evropský energetický trh prostřednictvím nově vznikajícího holdingu Seven Energy. Jeho hlavním záměrem je využít zajímavé akviziční příležitosti v Evropě. Rozšiřuje tím dosavadní zaměření svých firem – z převážně výrobního na obchodně strategické. Je připraven investovat více než miliardu eur. Serveru Roklen24 to dnes sdělila mluvčí Seven Energy Gabriela Sáričková Benešová.

„Důvodů, proč jsem se prostřednictvím Seven Energy rozhodl expandovat na evropský energetický trh, je celá řada. Máme výborné personální zázemí a dostatek kapitálu, jsme připraveni růst a aktuální situace v Evropě nabízí velmi zajímavé příležitosti,“ říká Pavel Tykač.

Zahraniční akvizici si skupina vyzkoušela už před dvěma lety během soutěže o část aktiv těžebního a energetického holdingu Vattenfall. K cílevědomému postupu na zahraničních trzích však bylo potřeba dále posílit odborné zázemí a připravenost a věnovat se těmto příležitostem cíleně a systematicky.

Seven Energy se bude opírat o špičkový expertní tým v čele s Alanem Svobodou. Bývalý šéf strategie a obchodní ředitel ČEZ bude v pozici výkonného ředitele Seven Energy přímo zodpovídat za strategický rozvoj a expanzi skupiny v zahraničí.

„Zajímají nás všechny akvizice, kterým umíme dát přidanou hodnotu. Chceme zůstat v energetice, a to zejména konvenční energetice, kde máme silné know-how. Kromě uhelných a plynových elektráren, které budou v energetické soustavě v mnoha zemích ještě dlouhou dobu nezastupitelné, se ohlížíme i po moderních technologiích distribuované výroby a spotřeby. Zajímají nás také možnosti dodávek energií koncovým zákazníkům včetně technologií vedoucích k úsporám energie. Nechceme jen investovat, ale získané akvizice synergicky propojit s našimi stávajícími aktivitami a dlouhodobě rozvíjet,“ vysvětluje Svoboda.

Tuto strategii podpoří další z odborníků – Michal Skalka, který byl v minulosti hlavním architektem silného a úspěšného tradingu skupiny ČEZ. V rámci Seven Energy stojí v čele společnosti Sev.en Commodities, která v průběhu letošního roku přebírá veškeré obchodní aktivity skupiny na celoevropské úrovni. Kromě rozvoje obchodu s komoditami se bude Skalkův tým podílet také na analýzách komoditních trhů a tvorbě obchodních výhledů.

Třetí výraznou manažerskou osobností Seven Energy je Jan Žižka, který hrál klíčovou úlohu v modernizaci rozsáhlého portfolia konvenčních zdrojů skupiny ČEZ v České republice. Od loňska řídí společnost Sev.en Engineering. Ta ve skupině zajišťuje inženýrské a technicko expertní činnosti. Důležitým impulzem pro její vznik byla modernizace dvou bloků v elektrárně Chvaletice, kterou skupina v loňském roce musela převzít do vlastních rukou. Dnes se Sev.en Engineering stává mimořádně důležitým článkem právě při expanzi do zahraničí. 

Vstup do evropské energetiky je logickým završením cesty, kterou Pavel Tykač začal v roce 2006, když majetkově vstoupil do tehdejší těžební skupiny v Severních Čechách. Díky silnému manažerskému týmu i tradičnímu know-how dnes holding disponuje mimořádnými kompetencemi i zkušenostmi, a má tak nejlepší předpoklady stát se úspěšným a respektovaným podnikatelským subjektem i v Evropě.

Newsletter