Evropské i americké výnosy rostou. Poptávka je mírně vyšší po dolaru, který tak sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje kolem 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

U Moskvy bylo otevřeno nové mezinárodní letiště Žukovskij

U města Ramenskoje jihovýchodně od Moskvy bylo dnes otevřeno nové mezinárodní letiště Žukovskij, které má jako čtvrtý vzdušný přístav sloužit potřebám víc než dvanáctimilionové ruské metropole. Nový terminál má ročně obsloužit čtyři miliony cestujících, po předpokládaném rozšíření se má kapacita zvýšit až trojnásobně.

Obyvatelé a návštěvníci Moskvy zatím využívali letiště Domodědovo, Šeremeťjevo a Vnukovo. Potřebu nového leteckého uzlu vyvolal zejména zvýšený objem tranzitní dopravy, který dosavadní tři letiště zatěžoval. Letištní plocha v Žukovském se dosud využívala pro cvičné a experimentální lety, částečně pro nákladní dopravu.

Otevření nového letiště předcházela stavba nové dálniční příjezdové komunikace, parkovišť a terminálu. V dalších etapách se předpokládá rozšíření prvního a stavba druhého terminálu. Letiště spravuje společnost Ramport Aero, v níž většinu akcií drží litevský holding Avia Solutions.

Komplikací pro cestující může být značná vzdálenost od centra Moskvy a obtížná dostupnost. Přímé železniční spojení neexistuje a cesta autem trvá přinejmenším hodinu. Předpokládá se, že v budoucnu letiště Žukovskij spojí se středem metropole rychlodráha.

Nové letiště bylo projektováno a budováno v době hospodářské konjunktury, kdy kapacita dosavadních tří moskevských letišť potřebám nestačila. Nyní ale Rusko prochází ekonomickou krizí, která poznamenala i leteckou dopravu a turistický ruch. Někteří odborníci podle agentury Interfax za těchto okolností o účelnosti letiště Žukovskij pochybují.

Newsletter