U soudu v Ostravě se bude konat druhé přezkumné řízení s OKD

Při druhém přezkumném jednání ve věci insolvenčního řízení s těžební společností OKD se dnes budou u Krajského soudu v Ostravě probírat jen dvě pohledávky. Půjde o pohledávku polské společnosti Kopex ve výši 153.360 korun, kterou insolvenční správce Lee Louda uznal, a pohledávku společnosti Veolia Průmyslové služby za 1,22 miliardy korun, kterou odmítl. Soud však nebude o ničem rozhodovat. Půjde v podstatě o procesní úkon, přednesením u soudu se rozhodnutí insolvenčního správce formálně potvrdí. Odmítnutí věřitelé pak budou mít lhůtu na to, aby se uznání své pohledávky domáhali soudní žalobou. ČTK to řekl insolvenční správce Lee Louda.

Společnost OKD poslal soud do úpadku v červnu. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma poté, co se vinou klesajících cen uhlí a předluženosti dostala do existenčních potíží. Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 20 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

Na soud tak po prvním přezkumném jednání dorazilo 20 žalob, jimiž věřitelé žádají uznání svých pohledávek. Žaloby se týkají pohledávek celkem za zhruba 13 miliard korun. Spory začne soud projednávat zřejmě počátkem příštího roku. Některé pře se ale mohou táhnout i několik let, například ta o nejvyšší částku, kterou podala banka Citibank. Žádá uznání pohledávek za více než deset miliard korun. Citibank zastupuje držitele dluhopisů vydaných společností New World Resources. Ta je majitelem společnosti OKD, která za dluhopisy ručila.

Věřitelé v srpnu společnosti OKD povolili reorganizaci, vedení firmy nyní vypracovává reorganizační plán. V dolech OKD se dál těží uhlí a pracuje tam i s dodavatelskými firmami asi 12.000 lidí.

Newsletter