U útočníka z vlaku do Würzburgu se našla vlajka Islámského státu

Útočník, který v pondělí pozdě večer ve vlaku nedaleko bavorského Würzburgu napadl sekyrou a nožem cestující, byl 17letý Afghánec. V rozhovoru s televizí ARD to prohlásil bavorský zemský ministr vnitra Joachim Herrmann s tím, že motiv jeho činu prozatím znám není. Herrmann rovněž řekl, že Afghánce při zásahu zastřelila policie poté, co na ni pokusil zaútočit. Ministr poté bavorské rozhlasové a televizní společnosti Bayerischer Rundfunk (BR) upřesnil, že mladík přišel do Německa jako běženec bez doprovodu.

Mladistvý útočník, který do Německa přišel z Afghánistánu bez doprovodu rodičů, zranil ve večerním vlaku z Treuchtlingenu do Würzburgu nožem a sekyrou čtyři osoby. Podle agentury DPA se jedná o členy rodiny z Hongkongu, kteří byli v Německu na dovolené. Na útěku pak útočník zranil ještě jednoho kolemjdoucího, uvedla televizní stanice n-tv.

Bavorská policie bez upřesnění uvedla, že zranění během útoku utrpělo pět lidí, z toho čtyři vážné a jeden lehké. Afghánce policie nakonec na útěku zastřelila.

Dva zranění jsou podle Herrmanna v kritickém stavu. V pokoji migranta, který žil u pěstounské rodiny, se našla ručně nakreslená vlajka organizace Islámský stát, která ovládá značná území v Iráku a Sýrii a přihlásila se v poslední době k řadě atentátů po celém světě. Policie se podle Herrmanna nedomnívá, že by měl útočník komplice. „Ve vlaku byl sám. Čin spáchal sám,“ uvedl regionální ministr.

List Bild s odvoláním na mluvčího bavorského ministerstva vnitra uvedl, že útočník během svého řádění provolával „Alláhu akbar“ (Bůh je veliký). Herrmann už dříve v rozhovoru s BR řekl, že jistý výkřik útočník podle svědků učinil.

Útok už odsoudil hongkongský vůdce Leung Čchun-jing. Podle informací čínských médií jsou zraněnými z vlaku 62letý muž, jeho 58letá manželka, jejich 27letá dcera a její 31letý přítel. Sedmnáctiletý syn staršího páru zranění údajně neutrpěl. V ohrožení života jsou podle německých médií zřejmě oba zranění muži, kteří se snažili své blízké chránit. Šok utrpělo také 14 dalších cestujících. Celkem ve vlaku do Würzburgu bylo asi 20 až 30 lidí.

Do Německa v loňském roce přišlo více než milion migrantů, z toho asi 150.000 z Afghánistánu. Útočník přišel podle Herrmanna do Německa ale už před dvěma lety. Ještě před dvěma týdny žil v domově pro uprchlíky bez doprovodu, následně se přestěhoval k pěstounům.

Newsletter