Účastníci summitu APEC se shodli na boji proti protekcionismu

Vedoucí představitelé 21 států zapojených do Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) uzavřeli víkendový summit v Peru výzvou k boji proti „všem formám protekcionismu“. Zároveň podpořili směřování 12 členů seskupení k obchodní dohodě zvané Transpacifické partnerství (TPP), jejíž budoucnost je po volbách v USA nejistá.

„Potvrzujeme svůj závazek zachovat otevřenost svých trhů a bojovat proti všem formám protekcionismu,“ uvádí se podle agentury Reuters v závěrečném prohlášení vrcholné schůzky v peruánské metropoli. Té se kromě jiných představitelů zúčastnili i prezidenti USA, Ruska a Číny.

Summitu podle médií dominovaly pochybnosti ohledně budoucnosti obchodní dohody TPP po vítězství Donalda Trumpa v nedávných amerických prezidentských volbách. Trump totiž tuto dohodu prohlásil za katastrofu a řekl, že ji nepodepíše.

Vedoucí politici některých zemí naznačili, že dohoda TPP by mohla pokračovat i bez Spojených států. Jiní však míní, že to bez opětného jednání o dohodě možné není.

Newsletter