UCB: Všechny země regionu letos porostou, většina přes tři pct

Všechny země regionu střední a východní Evropy vykážou v roce 2017 ekonomický růst, většina z nich pak růstu přes tři procenta. Vyplývá to ze studie CEE Banking Outlook, kterou vypracoval útvar strategických a korporátních prognóz skupiny UniCredit. Pro Česko předpokládá letos zrychlení růstu z loňských 2,3 procenta na 2,6 procenta.

Vzhledem k celkově příznivému makroekonomickému prostředí byl bankovní sektor v regionu střední a východní Evropy v roce 2016 ziskový ve všech zemích. Stalo se tak poprvé od krize z let 2008 až 2009. Střední a východní Evropa jako celek přitom měla lepší výsledky než západní Evropa.

Bankovní sektor v regionu je podle studie stabilnější. Jako pozitivní směry vývoje vnímá dlouhodobě udržitelnější model financování, nižší podíl poskytování devizových úvěrů v retailovém segmentu v jednotlivých zemích a průběžné zvyšování kvality aktiv.

„Růst HDP v regionu vykazuje dobrou dynamiku a ziskovost bankovního sektoru si zachovává atraktivnost. Pozice skupiny UniCredit jako silné celoevropské banky s vedoucím tržním podílem na trzích střední a východní Evropy nám vytváří dobré předpoklady pro dlouhodobý organický růst v regionu, který zůstává růstovou hnací silou skupiny,“ uvedl ředitel divize pro střední a východní Evropu skupiny UniCredit Carlo Vivaldi.

Aktuální vývoj, především v bankovním sektoru, představuje dobrý základ pro relativně pozitivní výhled. „Dá se očekávat, že během let 2017 až 2018 zaznamenají téměř všechny země nárůst v poskytování úvěrů, přičemž zaostávající země budou postupně dobíhat rozdíl. Poměr nesplácených úvěrů by se měl nadále snižovat, úroveň ziskovosti přitom bude vyšší než v západní Evropě,“ vysvětlil koordinátor pro střední a východní Evropu v útvaru prognóz skupiny Mauro Giorgio Marrano.

Z pohledu inovací by mělo významnou roli v regionu sehrát digitální bankovnictví. Většina zemí střední a východní Evropy má relativně vysokou úroveň digitalizace. I když je tato úroveň stále nižší proti většině nejvyspělejších zemí Evropské unie, rozdíly se zmenšují, upozornila studie.

S bilanční sumou 2,6 bilionu eur je skupina UniCredit jednou z největších bank ve střední a východní Evropě. Čistý zisk největší italské banky UniCredit v letošním prvním čtvrtletí meziročně stoupl o zhruba 40 procent na 907 milionů eur (24 miliard Kč). UniCredit Bank činnost zahájila na českém trhu v listopadu 2007. Vznikla integrací HVB Bank a Živnostenské banky.

Newsletter