Ukrajina dokončila restrukturalizaci zahraničního dluhu

Ukrajina dokončila restrukturalizaci svého dluhu vůči zahraničním věřitelům v hodnotě kolem 15 miliard dolarů (376 miliard Kč). Oznámilo to dnes ukrajinské ministerstvo financí. Dodalo, že Kyjev je připraven nalézt řešení dluhu vůči Rusku, jemuž Ukrajina dluží ve formě eurobondů tři miliardy dolarů a příští měsíc je má splatit.

Návrh restrukturalizace ukrajinského dluhu v polovině října přijalo přes 75 procent ukrajinských věřitelů a hlavní výjimkou bylo Rusko. Podle dohody věřitelé prominou Kyjevu 20 procent jistiny dluhopisů a termín splatnosti všech dluhopisů se prodlouží o čtyři roky. Dohoda je součástí záchranného programu v objemu 40 miliard dolarů (947 miliard Kč), na němž se Ukrajina letos dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF).

„Úspěšné dovršení restrukturalizace státního dluhu zajišťuje Ukrajině mnohem silnější pozici a je důležitou podmínkou pro náš návrat k růstu,“ citovala agentura Reuters sdělení ministryně Natalije Jareškové. „Ukrajina je připravena nalézt řešení s držiteli eurobondů splatných v prosinci 2015,“ sdělilo ministerstvo s odkazem na Rusko.

Věřitelé nyní za své dluhopisy dostanou nové. Kyjev uvedl, že investoři, kteří se k dohodě dosud nepřipojili, mají na účast ve výměně dluhopisů 150 dni. Poté právo na získání nových cenných papírů ztrácejí.

Rusko od samého začátku restrukturalizaci dluhu odmítá. Ukrajina má v prosinci splatit Rusku dluhopisy za tři miliardy USD. Rusko požaduje úplné splacení eurobondů, které nepovažuje za komerční dluh, ale za oficiální státní pomoc, která by měla být splacena. Dluhopisy vydala vláda prezidenta Viktora Janukovyče necelé dva měsíce před svým svržením

Newsletter