Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje pod 25,40 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se proti euru obchoduje kolem dnešní otevírací ceny na 1,1720 EURUSD.

Ukrajina získá peníze MMF i bez dohody o dluhu, tvrdí ministryně

Ukrajina obdrží další část peněz z úvěrového programu Mezinárodního měnového fondu (MMF), i kdyby se Kyjevu nepodařilo dohodnout se s věřiteli na restrukturalizaci dluhu. Řekla to dnes ministryně financí Natalija Jarešková. Dohoda o restrukturalizaci je sice pro MMF důležitá, není ale „nezbytnou podmínkou“ uvolnění další části peněz, řekla ministryně podle agentury Reuters. 

Ukrajina se následkem špatného hospodaření a konfliktů s proruskými separatisty na východě země pohybuje na pokraji státního bankrotu. Země se snaží dohodnout se s věřiteli na restrukturalizaci dluhu, čímž chce vláda v Kyjevě ušetřit do roku 2018 více než 15 miliard dolarů. Dohoda by zemi umožnila splnit podmínky spojené se záchranným programem MMF v objemu 40 miliard dolarů (985 miliard Kč). 

Obě strany se ale zatím nesešly tváří v tvář. Kyjev trvá na tom, aby věřitelé přistoupili na snížení hodnoty dluhopisů, což věřitelský výbor odmítá. Ministerstvo financí v pátek uvedlo, že návrhy věřitelů na restrukturalizaci dluhu jsou nepřijatelné. Věřitelé dali v pátek najevo zklamání z toho, že základ k jednání zatím nebyl nalezen. 

Jarešková dala v deníku Zerkalo v neděli najevo přesvědčení, že MMF by Ukrajinu podpořil, kdyby zaznamenal výrazný posun směrem k cílům, které stanovil. „V souvislosti s příští tranší ve výši 1,7 miliardy dolarů jsem přesvědčena, že ji obdržíme někdy v červenci,“ uvedla podle Reuters v dnes zveřejněném článku. 

Jarešková a ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk chtějí tento týden o záležitosti jednat s představiteli MMF ve Washingtonu. 

Newsletter