Ukrajinci podpořili proevropský směr, východ ale zůstává proruský

Z dnešních parlamentních voleb na Ukrajině vzejde silná prozápadní většina. Ačkoli oficiální výsledky budou známy až v pondělí, z voličských průzkumů vyplývá, že favorizovaný Blok prezidenta Petra Porošenka očekávané převahy nedosáhl, silný výsledek druhé Lidové fronty premiéra Arsenije Jaceňuka i třetí Svépomoci naznačuje, že nová vládní většina se bude zřejmě opírat o silné parlamentní zastoupení proevropských politických stran.

Jednání o nové koalici chce prezident zahájit hned v pondělí a jeho úspěšné uzavření očekává nejpozději do deseti dnů. Poté v souladu s ústavou na návrh koalice doporučí sněmovně nového premiéra. Lidová fronta, která skončila ve volbách těsně druhá, bude na nejvyšší vládní post prosazovat dosavadního premiéra Arsenije Jaceňuka.

Porošenko v prohlášení zveřejněném po oznámení volebních odhadů uvedl, že „víc než dvě třetiny voličů, kteří se zapojili do voleb, podpořily intenzivní a nezvratnou orientaci ukrajinské politiky směrem k Evropě“. Většina voličů podpořila politické síly, které podporují prezidentský plán a usilují o politické řešení situace na Donbasu, uvedl prezident. Volební účast se pohybovala kolem 50 procent.

Vysoký zisk proruského Opozičního bloku na východě nicméně naznačuje, že rozdělení země po parlamentních volbách nezmizí. Opoziční blok získal na východě téměř 30 procent hlasů a pohodlně porazil proevropské stoupence.

Newsletter