Ukrajině by pomohly předčasné volby, myslí si Savčenková

Ukrajinská poslankyně Nadija Savčenková, která byla teprve nedávno po dvou letech propuštěna z ruského vězení, vyzvala v rozhovoru s agenturou AP k vypsání předčasných voleb, které by podle ní „vlily novou krev“ do žil ukrajinské politiky. Savčenková žádný konkrétní termín nezmínila, přesto ale slova bývalé armádní pilotky, která je v zemi velmi populární, mohou podle AP vyvolat napětí na politické scéně.

„Ukrajinci si zaslouží lepší vládu než tu, kterou mají teď,“ řekla poslankyně, podle níž kabinet zklamal naděje, které do něj lidé vkládali po pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče v roce 2014.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko a jeho spojenci v prozápadní vládní koalici předčasné volby odmítají. Podle nich by hlasování mohlo vyvolat nestabilitu a zhoršit ekonomickou krizi. Prezident se navíc kvůli propadu životní úrovně a vyčerpání z války na východě potýká s klesající popularitou, která by se mohla výrazně odrazit ve volebních výsledcích.

Do parlamentu se Savčenková dostala jako jednička na volební kandidátce strany Vlast, kterou vede expremiérka Julija Tymošenková. V červnu 2014 ji ale zatkli proruští povstalci na východě Ukrajiny a krátce poté skončila v ruském vězení, odkud se dostala až letos v květnu díky výměně za dva Rusy odsouzené na Ukrajině.

Ve své domovině se kvůli věznění Savčenková stala modlou a symbolem protiruského odporu. Hned na své první tiskové konferenci po návratu do Kyjeva řekla, že je připravena stát se hlavou státu, pokud si to Ukrajinci budou přát.

Newsletter