Ukrajinec se v USA doznal v kauze s kradenými tiskovými zprávami

Ukrajinský hacker se dnes před soudem v USA přiznal k účasti v mezinárodní síti, jejíž členové využívali kradené tiskové zprávy k vlastnímu obohacení při obchodování na burze. Hrozí mu až 20 let vězení. Celá skupina si takto vydělala zhruba 30 milionů dolarů (716,5 milionu Kč), uvedla agentura AP. Vinu přiznali ještě další tři lidé spojení s tímto podvodem.

Osmadvacetiletý Vadym Jermolovyč z Kyjeva čelí před soudem ve východoamerickém Newarku obvinění z krádeže totožnosti s přitěžujícími okolnostmi a ze zločinného spolčení za účelem počítačového pirátství. Před soudem se dnes přiznal, rozsudek má padnout 22. srpna.

Jermolovyč je jedním z lidí, které loni v srpnu zatkly úřady v USA a na Ukrajině. Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) viní kromě této skupiny dalších 23 osob a společností v USA a v Evropě.

Skupina podle americké prokuratury získala přístup k více než 150.000 tiskových zpráv, které měly zveřejnit služby pro rozesílání tiskových zpráv Marketwired sídlící v Kanadě, PR Newswire se sídlem v New Yorku a Business Wire ze San Franciska. Díky tomu, že dotyční znali obsah tiskových zpráv ještě před jejich zveřejněním, měli možnost reagovat dřív než ostatní účastníci trhu.

Takzvaný insider trading, neboli zneužití neveřejných informací, patří k nejzávažnějším prohřeškům při obchodování na burze.

Obžalovaní využili zhruba 800 tiskových zpráv dřív, než se dostaly na veřejnost. Do počítačových systémů firem, které měly tiskové zprávy připravené ke zveřejnění se skupina dostala prostřednictvím takzvaného phishingu, tedy podvodné metody pro získávání citlivých dat. Hackeři pravidelně dostávali podíl ze zisku.

Newsletter