Ukrajinská ekonomika letos propadne o 9,5 procenta, čeká CB

Ukrajinská centrální banka dnes zhoršila výhled domácí ekonomiky a čeká nyní pokles o 9,5 procenta proti dosavadnímu odhadu 7,5 procenta. V příštím roce by ale měla ekonomika oživit a hrubý domácí produkt (HDP) stoupne o tři procenta, sdělila banka podle agentury Reuters. Loni se HDP Ukrajiny propadl o 6,8 procenta pod tlakem politických otřesů, finančních potíží a povstání separatistů v průmyslových regionech na východě země.

Banka upozornila na to, že v případě obnovení bojů na východě Ukrajiny by se výhledy mohly zhoršit. „Makroekonomické odhady na roky 2015 a 2016 jsou založeny na předpokladech udržení příměří a postupného zotavování v oblastech Doněcka a Luhanska,“ uvedla banka.

Mezinárodní měnový fond (MMF) na konci května prudce zhoršil hospodářské vyhlídky Ukrajiny. Pro letošní rok předpověděl propad HDP o devět procent, zatímco ještě v dubnu čekal ztrátu 5,5 procenta. Fond také předpověděl, že ukrajinská inflace na konci roku vystoupí až na 46 procent.

Výkonná rada MMF v březnu schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu v objemu 17,5 miliardy dolarů. Celkově by Ukrajina měla během příštích čtyř let od mezinárodních věřitelů, k nimž patří také Evropská unie, získat 40 miliard dolarů (téměř bilion Kč).

Newsletter