Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké jen mírně. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Ukrajinský velvyslanec nepodporuje masový přísun Ukrajinců do ČR

Problémy s vyřizováním pracovních víz pro Ukrajince, na které opakovaně upozorňují českou vládu tuzemské firmy, jsou podle nového ukrajinského velvyslance v Česku Jevhena Perebyjnise záležitostí českých úřadů. Řekl to v rozhovoru pro ČTK. Dodal, že by byl raději, kdyby Ukrajinci pracovali doma a nemuseli hledat práci v zahraničí.

„Pro mne by bylo ideální, kdyby Ukrajinci zůstávali doma, protože i u nás doma máme hodně práce. Ale je to realita, že někteří lidé odjíždějí za prací do zahraničí a Ukrajina není jediný stát, který se setkává s takovým problémem,“ uvedl velvyslanec, který úřad převzal letos v lednu.

Podle Hospodářské komory by české firmy potřebovaly obsadit až 140.000 volných pracovních míst. Většinou jde o středně a nízko kvalifikované profese. Česká vláda podporuje několika programy migraci kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Firmy si ale stěžují na to, že zaměstnávání Ukrajinců je zdlouhavé kvůli špatně fungujícímu systému a také nedostatečnému personálnímu obsazení konzulátů. Ministerstvo zahraničí proto nedávno posílilo konzulát ve Lvově a zvýšilo počet přijatých žádostí o víza. V médiích se v souvislosti s vyřizováním pracovních víz objevují také informace o vízové mafii.

„Těžko říct, kolik zahraničních pracovníků potřebuje český trh. Já ale nejsem příznivcem masového odchodu Ukrajinců do zahraničí,“ řekl Perebyjnis. O problémech s vyřizováním dokumentů ví pouze se sdělovacích prostředků. „Pokud vím, česká strana se na ukrajinské právní orgány neobrátila ohledně toho, že by případně existovaly nějaké problémy s podvodníky na ukrajinské straně, kteří by zasahovali do tohoto systému,“ dodal. Obecně však podle něj platí, že pokud je systém jednoduchý a transparentní, nedává příležitost pro korupci.

V posledních týdnech se velvyslanec věnoval problémům s nelegálním zaměstnáváním Ukrajinců v Česku. Razie cizinecké policie odstartoval případ společnosti Rohlik.cz, pro kterou ukrajinští občané pracovali na polská víza. Své krajany vnímá Perebyjnis jako oběti situace. „Myslím, že česká policie by měla v první řadě stíhat ty, kdo Ukrajince tlačí k porušení zákona – například ty zprostředkovatele z polské a ukrajinské strany. Protože Ukrajinci často nevědí, že nesmějí s polským vízem jít do České republiky,“ prohlásil diplomat.

O vyhoštění stovek Ukrajinců velvyslanec mluvil s představiteli českého ministerstva vnitra. Problém nicméně považuje za českou záležitost, do které nevstupuje. „Když česká strana potřebuje v souvislosti s touto otázkou nějakou pomoc, abychom se dohodli ohledně společného postupu, jsme připraveni jednat,“ poznamenal. Dodal, že ambasáda nedostala kvůli vyhoštění za práci na polská víza žádnou stížnost.

Newsletter