UniCredit Bank: Kupní síla Čechů v zahraničí letos opět klesne

Kupní síla Čechů v zahraničí letos klesne kvůli oslabení koruny meziročně o další procento, loni se již snížila v průměru o čtyři procenta. Negativní trend trvá již tři roky. Kvůli zdražení dovolené za hranicemi klesl loňský počet zahraničních cest Čechů delších než tři noci na sedmileté minimum. Výpadek částečně kompenzuje stoupající počet kratších cest. V tiskové zprávě to uvedla UniCredit Bank. 

Zatímco loni se k levnějším zemím řadilo ještě Turecko, letos si tam Češi připlatí proti loňsku o 12 procent. Může za to podle banky vysoká lokální inflace ve spojení se silnou domácí měnou. Větší zátěž než loni dopadne na peněženky turistů také v Tunisku a Egyptě. Právě Egypt podraží nejvíce, o téměř 22 procent. 

„Je otázkou, jak místní desetiprocentní inflaci a silné posílení egyptské libry promítly cestovní kanceláře do svých cen. Jejich cenová politika bude výrazným faktorem, který rozhodne, zda se letos naruší vzestupný trend popularity Egypta jako dovolenkové destinace,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Zahraniční pobyt vyjde Čechy letos v průměru o 16 procent dráž, než když stráví dovolenou v tuzemsku. Maďarsko a Bulharsko zůstávají jedinými zeměmi, které jsou pro české turisty relativně levnější. Za tisícikorunu pořídíme v Maďarsku a v Bulharsku nákup, který by měl v tuzemsku hodnotu 1130 korun, resp. 1334 korun. Stále nejdráž pro Čechy vycházejí západoevropské země – v Německu, Rakousku či Francii má tisícikorunová bankovka relativní hodnotu jen okolo 600 korun. 

„Češi se svých dovolených nevzdávají, a pokud chtějí ušetřit, spíše své zahraniční pobyty zkracují. Potvrzují to i fakta, počet pobytů kratších než tři noci stoupl o 70.000, delších dovolených bylo naopak téměř o 130.000 méně,“ uvedl mluvčí banky Petr Plocek. 

Češi se loni podle posledních údajů Českého statistického úřadu vypravili na méně zahraničních dovolených, naopak vzrostl zájem o delší pobyty v tuzemsku. Důvodem byla právě slabší koruna. Hitem loňských dovolených byly Egypt a Maďarsko, klesl zájem o Turecko a Francii. Zatímco počet výjezdů do ciziny klesl meziročně o tři procenta na 4,06 milionu, delších cest po tuzemsku bylo o osm procent více – celkem 7,7 milionu. 

Maďarsko se loni vyšvihlo na deváté místo žebříčku nejoblíbenějších destinaci. Alespoň na čtyři noci tam loni zamířilo 166.000 Čechů. „Maďarsku pomáhá, že pro české návštěvníky zůstává relativně levné, oproti tuzemsku o více než desetinu. Řada návštěvníků z tuzemska loni pravděpodobně v průměru prodloužila své pobyty v Maďarsku a povýšila tuto zemi na hlavní destinaci své dovolené,“ dodal Sobíšek. 

Do Chorvatska loni zavítalo 785.000 českých turistů, což je téměř stejně jako v roce 2013. Na druhém místě je Itálie (553.000) a třetí bylo Slovensko (480.000). 

Newsletter