Dolarový index oslabil pod 91 bodů. Euro díky slabému dolaru zpevnilo nad 1,2100 EURUSD. Měny regionu včera vykázaly ztráty, které dnes opět navyšují. Středový kurz koruny se pohybuje nad 26,40 za euro.

UniCredit: Bankovní sektor v regionu je ziskovější než v západní Evropě

Bankovní sektor v regionu střední a východní Evropy je stále ještě ziskovější než v západní Evropě. Ekonomické oživení v regionu by mělo přinést mírný nárůst úvěrů a lehké zlepšení v nesplácení problémových úvěrů. Vyplývá to ze studie skupiny UniCredit.

Zatímco návratnost aktiv bank v regionu byla v letech 2006 až 2008, tedy v době největšího rozmachu před krizí, průměrně dvě procenta, mezi lety 2010 a 2014 byla 1,4 procenta. V letech 2015 a 2016 by se měla pod vlivem situace v Rusku snížit na 0,8 procenta. Podle výpočtů odborníků UniCredit se návratnost aktiv v úvěrových institucích ve střední a jihovýchodní Evropě v uvedených obdobích pohybuje na úrovni 1,6 procenta, respektive 0,8 procenta a jedno procento.

„Ve střední a východní Evropě tvoří přibližně dvě třetiny celkových příjmů v sektoru čisté příjmy z úroků, tedy tradiční bankovní obchody. Vzhledem k tlaku na marže bude nevyhnutelné se zaměřit na alternativní zdroje příjmů, jako jsou poplatky a provize, a zvýšit ziskový potenciál bank,“ uvedl ředitel divize pro střední a východní Evropu skupiny UniCredit Carlo Vivaldi.

Půjčování ale zůstane i v budoucnosti tím nejvýznamnějším bankovním produktem. „Očekáváme střídmý nárůst úvěrů v souladu s ekonomickým oživením v regionu,“ doplnil zástupce ředitele strategických analýz skupiny v regionu Mauro Giorgio Marrano. „V regionu střední a jihovýchodní Evropy čekáme růst v hodnotě 3,9 procenta v letošním roce a 4,6 procenta v příštím roce. V regionu střední a východní Evropy budou tyto hodnoty 5,1 procenta, respektive 7,8 procenta,“ dodal.

Tempo růstu úvěrů se bude v jednotlivých zemích značně lišit. Podíl nesplácených úvěrů zůstane letos v regionu střední a východní Evropy na relativně vysoké úrovni. V některých zemích se však očekává zlepšení.

Nepochybně vzroste význam alternativních služeb mimo tradiční bankovní úvěrování, míní Vivaldi. Podle analýz UniCredit budou firemní zákazníci v budoucnosti více vyžadovat neúvěrové financování. U individuálních klientů pak vidí potenciál především ve službách spojených se správou aktiv.

Využívání internetu k bankovním transakcím v zemích střední a východní Evropy zatím zaostává za zeměmi západní Evropy. „Zákazníci bank v regionu střední a východní Evropy jsou mimořádně technicky zruční. Prokazuje to silný nárůst online bankingu v předcházejících letech,“ upozornil Marrano. Moderní zákaznické služby na internetu podle něj představují klíčový faktor úspěchu bank v regionu střední a východní Evropy. Podobně vysoké výnosy v regionu vykazují také platby kreditními kartami.

UniCredit je jednou z předních evropských komerčních bank působící v 17 evropských zemích. Její celková celosvětová síť zahrnuje přibližně 50 trhů s 8600 pobočkami a více než 145.000 zaměstnanců. V regionu střední a východní Evropy tato skupina řídí největší mezinárodní bankovní síť s přibližně 3500 pobočkami (včetně Polska a Turecka).

Newsletter