UniCredit prodá menšinový podíl v polské bance Pekao

Největší italská bankovní skupina UniCredit dnes zahájila prodej menšinového podílu v polské dceřiné bance Pekao. Nový generální ředitel Jean-Pierre Mustier, který se dnes ujal funkce, hodlá tímto krokem upevnit finanční zdraví svého podniku. Na prodej je až desetiprocentní podíl, jehož aktuální hodnota dosahuje 880 milionů dolarů (21,5 miliardy Kč). UniCredit má v bance Pekao 50,1 procenta.

UniCredit dnes dokončila prodej desetiprocentního podílu v internetové makléřské společnosti FinecoBank. Tato transakce jí vynesla 328 milionů eur (8,9 miliardy Kč). Podíly v obou případech nabídla institucionálním investorům prostřednictvím takzvaného zrychleného úpisu, uvedla agentura Reuters.

Italské banky mají nedostatek kapitálu a vysoký objem nesplácených úvěrů, což vyvolává obavy investorů po celé Evropě. Akcie UniCredit již od začátku roku ztrácejí zhruba 60 procent hodnoty.

UniCredit, která působí i v České republice, v pondělí oznámila, že provede strategickou kontrolu všech svých aktiv, aby zlepšila ziskovost a kapitálovou vybavenost. Její akcie na oznámené plány dnes vzrostly o více než 13 procent.

UniCredit se prodejem desetinového podílu v polské bance Pekao zařadila mezi zahraniční firmy, které rozprodávají polská aktiva. Na prodeji své polské divize se již v dubnu dohodl americký konglomerát General Electric. Polské dceřiné firmy se snaží zbavit i rakouská Raiffeisen Bank, napsal na svém webu list Financial Times.

Polský bankovní sektor je z 60 procent v rukou zahraničních vlastníků. Ministr státního pokladu polské konzervativní vlády Dawid Jackiewicz koncem června prohlásil, že Varšava chce mít bankovní sektor více pod svou kontrolou.

Newsletter