Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

UniCredit prý zvažuje prodej části majetku Bank Austria

 Italská bankovní skupina UniCredit zvažuje prodej aktivit v oblasti finančních služeb pro běžné spotřebitele a malé a středně velké firmy, které jsou součástí její divize Bank Austria. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na dva informované zdroje. Divize Bank Austria sdružuje majetek ve střední a východní Evropě a spadá pod ní i česká UniCredit Bank.

„Je to jedna z možností, která je na stole,“ řekl jeden zdroj.

Rakouský list Der Standard s odvoláním na zdroj z UniCredit napsal, že italská banka je v pokročilé fázi jednání s americkým investorem Cerberus Capital Management, který vlastní rakouskou banku Bawag PSK. Druhý zdroj potvrdil, že UniCredit jedná o prodeji divize pro drobné spotřebitele a malé a středně velké firmy s Bawag. UniCredit chce z prodeje získat 800 milionů eur (21,7 miliardy Kč).

Převzetím uvedených divizí by se velikost banky Bawag zdvojnásobila. Dohoda však podle zdroje není definitivní, protože strany se zatím neshodly na ceně.

Bawag se ke zprávě odmítla vyjádřit. Pouze zopakovala, že její akcionáři zvažují několik strategických možností. Jejich součástí jsou i akvizice.

UniCredit v prohlášení uvedla, že zatím nepadlo žádné rozhodnutí o Bank Austria a nemá žádné prioritní řešení.

Generální ředitel UniCredit Federico Ghizzoni přepracovává pětiletý strategický plán, který představil loni. Jeho cílem je zvýšit příjmy a snížit náklady. Podle některých zdrojů banka plánuje zrušit zhruba 10.000 pracovních míst, většina těchto škrtů se soustředí na Itálii, Německo a Rakousko. Snížení nákladů by pomohlo UniCredit uklidnit obavy trhu, že bude muset přijít s emisí nových akcií. To již Ghizzoni několikrát popřel.

Pod Bank Austria spadají kromě České republiky a Rakouska také aktivity v Bosně, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Rumunsku, Rusku, Srbsku, na Slovensku, ve Slovinsku, Turecku a na Ukrajině. Součástí UniCredit je od roku 2005. Celkový majetek banky ke konci června činil 191,4 miliardy eur (5,2 bilionu Kč).

Newsletter