Unikátní jednorázová karta od Twista předčila očekávání, zákazníci už nakoupili zboží za 26 milionů

Český fintech startup Twisto na konci června představil novinku na poli BNPL produktů (buy now pay later). Virtuální jednorázovou kartu mohou uživatelé využít na větší nákupy a platbu si dopředu rozložit na dobu, jaká jim vyhovuje. Přestože Twisto novinku uvedlo v tichosti bez marketingové kampaně, zájem zákazníků překonal všechna očekávání. Během července s kartou totiž nakoupili zboží za 26 milionů korun. Inovativní produkt a jeho nečekaný úspěch těší také poskytovatele platebních služeb Mastercard.

„Jednorázovou kartu jsme představili, abychom lidem umožnili pohodlněji rozložit platby i za větší nákupy, a to pomocí pár kliknutí. Částku k útratě i rozložení plateb si zákazník nastaví předem a ví, s čím může počítat. Novinka tak dobře doplňuje naše existující portfolio BNPL služeb, které uživatelům přináší pohodlnější nakupování a zároveň přehlednou správu osobních financí,“ vysvětluje výhody jednorázové karty Pavel Prucek, head of product v Twistu.

Jednorázová karta umožňuje zákazníkům nastavit si předem výši útraty a rozložit si platby za nákup na 3 až 12 měsíců. Při nákupu z partnerských e-shopů navíc mohou zákazníci kartu spojit se službou Nákup na třetiny, tedy s rozložením platby do tří měsíců bez navýšení. Maximální limit útraty je nastavovaný individuálně. Průměrná výše splátkového limitu je přitom téměř 40 tisíc Kč. Češi si s novou kartou podle údajů Twista průměrně rozkládají platby ve výši 6,8 tisíce korun, a to na 11 měsíců. V Polsku činí průměrná rozložená platba v přepočtu 4,9 tisíce korun, zato si Poláci platby rozkládají na delší dobu – 11,4 měsíce. Většinou se tedy zákazníci k horní hranici limitů nepřibližují a spíše kartu používají ke zlepšení svého osobního cashflow.

„U zákazníků má nová virtuální jednorázová karta úspěch, přestože ji nijak marketingově nepropagujeme. I tak si služba v červenci našla již přes 1 600 uživatelů v Česku i Polsku, kteří ji dokonce využívají opakovaně – naplánovali si rozložení už více než 3 800 plateb. Celkem nakoupili zboží za více než 26 milionů korun,“ popisuje úspěch nové služby Prucek.

BNPL novinku vítají i Mastercard a Marqeta

Nová jednorázová karta funguje částečně díky technickým partnerům Twista – poskytovateli platebního systému Mastercard a technologické platformy Marqeta. Oba globální hráči na poli platebních produktů novinku mezi BNPL službami vítají.

„Zjednodušování uživatelského zážitku při placení je jednou z misí společnosti Mastercard a právě jednorázová virtuální karta od společnosti Twisto tyto nároky perfektně splňuje. Jde o další výjimečnou novinku na českém trhu. Spotřebitelé mohou mít instantní přístup k extra penězům, kdykoliv je nejvíce potřebují. Twisto patří mezi klíčové inovátory v oblasti plateb na českém trhu a mě velmi těší, že můžeme být součástí tohoto dalšího velmi zajímavého projektu,“ řekl Michal Čarný, generální ředitel společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.

„Se spuštěním nové BNPL služby Twisto pokračuje v posouvání hranic platebních možností pro zákazníky. V moderním komerčním prostředí je nutné, aby karty a prostředky byly dostupné v reálném čase, a jednorázové virtuální karty jsou klíčovou funkcionalitou technologické platformy Marqeta. Těší nás, že máme možnost s Twistem spolupracovat při vytváření nového uživatelského zážitku, který na trhu slaví úspěchy,“ říká Ian Johnson, senior vice president a managing director pro Evropu v Marqeta.

Twisto představuje chytré řešení pro platby a nakupování a už v roce 2013, jako první v ČR, zavedlo platby BNPL (buy now pay later, nakupuj teď, plať později). Díky funkci Twisto Pay lze na jedno kliknutí, bez registrace a zdarma platit internetové nákupy, na jejichž úhradu mají zákazníci 14 dní. Registrovaní uživatelé pak mají možnost využít k placení Twisto kartu (vydanou Mastercard) – virtuální nebo fyzickou, zaplatit mobilem díky Apple Pay nebo Google Pay, vyrovnat faktury jejich vyfocením nebo snadno rozdělit společný účet mezi kamarády s funkcí Twisto Split. Splatnost nákupů s Twisto účtem je 45 dní. Twisto také umožňuje nákup na splátky s okamžitým schválením a Nákup na třetiny bez navýšení. V roce 2019 firma úspěšně vstoupila také na polský trh.

Newsletter