Unipetrol dnes zveřejní výsledky za čtvrtletí i devět měsíců

Petrochemický holding Unipetrol dnes zveřejní výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí i za devět měsíců letošního roku. Analytici očekávají, že v obou období firmě meziročně klesl čistý zisk i tržby. Důvodem poklesu jsou podle nich především odstávky v obou rafinériích společnosti v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

Analytik Petr Hlinomaz počítá se čistým ziskem firmy ve třetím čtvrtletí necelých 350 milionů korun. Ve stejném čtvrtletí loni vykázal Unipetrol čistý zisk zhruba 1,6 miliardy korun. Odhadovaný meziroční pokles tak činí přes 78 procent. Hlinomaz míní, že firmě meziročně klesnou i tržby, a to zhruba o čtvrtinu na 22,4 miliardy korun.

Nižší než v loňském roce podle něj budou i úhrnné výsledky od ledna do září. Čistý zisk za toto období by měl klesnout zhruba o polovinu na 3,42 miliardy korun, výnosy přibližně o 30 procent na 60,6 miliardy korun, dodal.

Společnost je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Loni Unipetrol vytvořil rekordní čistý zisk 7,036 miliardy korun.

Newsletter