Unipetrol dokončil opravu etylenové jednotky v Záluží za čtyři miliardy Kč

Opravné práce na etylenové jednotce v Chemparku Záluží, která byla od loňské mimořádné události 13. srpna mimo provoz, byly ukončeny a probíhají závěrečné zkoušky před postupným najížděním výroby. Obnovení výroby v běžném režimu se očekává na konci října. Rekonstrukce etylenové jednotky trvala více než 10 měsíců a související náklady dosáhly čtyř miliard korun. Na základě interního šetření společnosti byla přijata opatření s cílem minimalizovat riziko vzniku podobných událostí v budoucnosti.

„Provedli jsme důkladnou analýzu celé události, za účasti jak zástupců společnosti Unipetrol, tak kolegů z PKN ORLEN a externích odborníků. Naším prvořadým úkolem bylo připravit jednotku na bezpečné najíždění, proto byla provedena řada opatření, preventivních údržbových činností a prací, testů i zaškolení pracovníků jednotky,“ říká člen představenstva Unipetrolu Martin Durčák.

Nově přijatá technologická opatření se dotkla systému pojistných ventilů na propylenové koloně, kde byly instalovány nové ventily dle nejlepší osvědčené technické praxe. Zkontrolován byl také systém pojistných ventilů na etylenové koloně a na všech technologických zařízeních tak, aby vždy odpovídal současným potřebám dle nejlepších dostupných technických možností.

Newsletter