Unipetrol investoval miliony do spuštění výroby leteckého paliva

Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol pokračuje v investicích a rozšiřování výroby. Kromě rafinérie v Kralupech začala vyrábět letecké palivo také v rafinérii v Litvínově. Důvodem je rostoucí poptávka po leteckém palivu a nové obchodní příležitosti v rámci mezinárodní skupiny PKN Orlen, která je majoritním vlastníkem Unipetrolu. Otevřením výroby v Litvínově zvýší Unipetrol své výrobní kapacity pro letecké palivo zhruba o 30 procent na zhruba 200 tisíc tun ročně. Investice do rozšíření výroby přesáhla 100 milionů Kč.

„Reagujeme na rostoucí poptávku po leteckém palivu a současně využíváme synergií, které se nám nabízejí. První z nich je zhodnocování stoprocentního podílu v našich rafinériích, který jsme získali v roce 2015 začleněním společnosti Česká rafinérská, a druhou jsou obchodní a distribuční příležitosti díky naší příslušnosti do mezinárodní skupiny PKN Orlen,“ vysvětlil Krzysztof Zdziarski, předseda představenstva skupiny Unipetrol, a dodal: „Rozšířením výroby do Litvínova můžeme efektivněji rozložit výrobní kapacity, zvýšit flexibilitu distribuce a účinněji reagovat na sezónní výkyvy ve spotřebě paliva.“

Unipetrol je jediným výrobcem leteckého paliva JET A-1 v České republice. Toto vysoce kvalitní palivo, označované také jako letecký petrolej, je vhodné pro většinu proudových letounů. Unipetrol jej ve spolupráci s PKN Orlen dodává na pražské letiště Václava Havla nebo Správě státních hmotných rezerv. Významným odběratelem v rámci Letiště Václava Havla Praha je samotný PKN Orlen, který od dubna loňského roku přímo zásobuje letecké společnosti tankující na tomto letišti. Unipetrol plánuje vyrábět až 200 tisíc tun tohoto paliva ročně, z toho zhruba jednu třetinu v novém výrobním a distribučním zařízení v Litvínově.

Skupina Unipetrol je největší rafinérskou a petrochemickou společností v Česku. Zaměřuje se na zpracování ropy a na výrobu, distribuci a prodej pohonných hmot a petrochemických produktů – zejména plastů a hnojiv. Ve všech těchto oblastech patří k významným hráčům na českém i středoevropském trhu. Do skupiny Unipetrol spadají rafinérie a výrobní závody v Litvínově a Kralupech nad Vltavou, společnost Paramo se značkou Mogul v Pardubicích a Kolíně, neratovická společnost Spolana a dvě výzkumná centra v Litvínově a Brně. Součástí Unipetrolu je i síť čerpacích stanic Benzina, která je s počtem 404 stanic největším řetězcem v Česku. Unipetrol je v České republice jedna z největších firem z hlediska obratu. Za loňský rok utržila přes 122 miliard Kč a zaměstnává více než 4 600 lidí. V roce 2005 se Unipetrol stal součástí skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě.

Newsletter