Unipetrol napojí Českou republiku na ropovod Adria

Zástupci společností Unipetrol RPA a Jadranski Naftovod dnes podepsali rámcovou smlouvu o přepravě ropy ropovodem Adria, který by se v budoucnu mohl stát alternativní přepravní trasou k současným ropovodům Družba a IKL. Ropovod Adria vede z ropného terminálu Omišalj na chorvatském ostrově Krk přes Chorvatsko a následně severní větví do Maďarska a na Slovensko, kde se v Šahách napojuje do ropovodu Družba. Východní část ropovodu zásobuje Bosnu a Hercegovinu a Srbsko.​​​​​​​

„Z pohledu České republiky je tato smlouva dalším krokem k posílení bezpečnosti a stability dodávek ropy. Smlouva umožní přepravu ropy po chorvatském úseku ropovodu Adria, který by mohl být v budoucnu využit jako alternativa ke stávajícím přepravním cestám,“ uvedl Andrzej Modrzejewski, předseda představenstva a generální ředitel společnosti Unipetrol.

Unipetrol: Do aktiv v ČR chceme i nadále investovat

Společnost Jadranski Naftovod se zabývá nepřetržitou dopravou ropy pro rafinérie v Chorvatsku, Srbsku, Bosně a Hercegovině a Maďarsku. Zároveň ukládá ropu a ropné produkty pro významné světové ropné společnosti. “Doprava ropy pro společnost Unipetrol pro nás znamená novou obchodní příležitost. Společnost Jadranski Naftovod Unipetrolu poskytne bezpečnou a spolehlivou přepravu různých druhů ropy. Doufáme, že se v budoucnu naše vzájemná spolupráce v oblasti přepravy a skladování ropy ještě prohloubí,” uvedl Dragan Kovačević, předseda představenstva společnosti Jadranski Naftovod.

Smluvní podmínky pro přepravu ropy byly se společností Jadranski Naftovod uzavřeny na tři roky. Ropovodem lze zásobovat jak rafinerii v Kralupech, tak v Litvínově. Nad rámec uzavřené smlouvy Unipetrol v současnosti vyjednává podmínky přepravy po maďarském úseku ropovodu Adria. Společnost věří, že by související smlouva mohla být uzavřena v průběhu roku 2017.

Zisk PKN Orlen, polského majitele Unipetrolu, vzrostl o 92 procent

Unipetrol v České republice provozuje dvě rafinérie v Kralupech nad Vltavou a v Litvínově. Jejich celková výrobní kapacita dosahuje 8,7 milionů tun ropy za rok.

Newsletter