Unipetrol rekordně využil kapacit rafinérií, a to na 97 %

AKTUALIZOVÁNO – Rafinérská a petrochemická skupina Unipetrol zvýšila ve třetím čtvrtletí tržby meziročně o třetinu na 31 miliard korun.  Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) rostl o 77 procent na 3,4 miliardy korun a čistý zisk meziročně stoupl o 111 procent na hodnotu 1,5 miliardy.

„Dosáhli jsme rekordní historické úrovně 97 % využití kapacit našich rafinérií. Při stavbě našeho klíčového investičního projektu, nové polyetylenové jednotky, jsme náročnou instalací čtyřiceti velkokapacitních zásobníků překonali další významný milník,“ shrnul uplynulé čtvrtletí Andrzej Modrzejewski, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Unipetrol.

„Úspěšné období zažívá také Benzina. Stále větší oblibě motoristů se těší nová generace paliv EFECTA a rozšířená nabídka občerstvení STOP CAFE. V následujících týdnech navíc očekáváme otevření čtyřsté čerpací stanice,“ dodal.

Segment downstream – rekordní využití rafinérských kapacit, nárůst prodejů

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázala skupina Unipetrol ve třetím čtvrtletí provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 3,1 mld. Kč, což je meziroční nárůst o 92 procent. Dosažené výsledky byly pozitivně ovlivněny stabilním provozem obou rafinerií a meziročním navýšením využití výrobních kapacit ze 48 % na 97 %. Díky tomu Unipetrol meziročně zvýšil objem zpracované ropy o 104 % na 2,1 mil. tun.

Prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 12 % na 1,8 mil tun. Etylenová jednotka byla využita na 85 %, což se projevilo ve výrazném nárůstu prodejních objemů petrochemických produktů, a to o 113 % na úroveň 525 tisíc tun. Z toho Spolana přispěla prodaným objemem ve výši 89 tisíc tun. Ve třetím čtvrtletí pokračovala výstavba nové polyetylenové jednotky PE3. Došlo k instalaci čtyřiceti velkoobjemových sil na skladování vysokohustotního polyetylenu, které jsou významnou součástí budovaného logistického terminálu, z něhož Unipetrol plánuje každoročně distribuovat až 270 000 tun polyetylenového granulátu. Stavba jednotky PE3 je dokončena ze 70 %, celkové dokončení se předpokládá na konci roku 2018.

Segment maloobchod – nárůst prodeje paliv a další zvýšení tržního podílu

V maloobchodním segmentu skupina Unipetrol vykázala provozní zisk EBITDA LIFO ve výši 370 mil. Kč. I přes snížení palivových marží došlo k jeho meziročnímu navýšení o 34 mil. Kč (+10 %). Důvodem je pokračující všeobecně příznivá makroekonomická situace a zvýšený prodej pohonných hmot, zejména nového typu paliv EFECTA 95 a EFECTA Diesel.

V nepalivové části těžil Unipetrol z dalšího rozvoje konceptu moderního občerstvení STOP CAFE. K úspěšným výsledkům přispělo také otevření devíti nových čerpacích stanic, které Unipetrol postupně přebírá od společnosti OMV. Dosud převzal 50 stanic a ke konci září evidoval ve své síti Benzina 396 čerpacích stanic. Nadále tím posílil vedoucí pozici značky Benzina na trhu čerpacích stanic v České republice a zvýšil její tržní podíl na 19,3 % (červenec 2017).

 

Newsletter