Unipetrolu meziročně klesl čistý zisk i tržby, soudí analytici

Petrochemickému holdingu Unipetrol ve třetím čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk i tržby. Odhadují to analytici, které dnes oslovila ČTK. Důvodem poklesu jsou podle nich především odstávky v obou rafinériích společnosti v Litvínově a Kralupech na Vltavou. Výsledky za třetí čtvrtletí i za prvních devět měsíců letošního roku oznámí Unipetrol ve čtvrtek.

V litvínovském areálu loni firmu postihl požár etylenové jednotky. Její rekonstrukce trvala déle než deset měsíců a byla ukončena v polovině letošního srpna. Plně v provozu by však měla jednotka podle dřívějších informací být až tento měsíc. Rafinérie v Kralupech pak byla odstavena od poloviny letošního května kvůli havárii krakovací jednotky. Zpracování ropy bylo obnoveno na začátku října.

Analytik Petr Hlinomaz ČTK řekl, že původní odhady čtvrtletních výsledků změnilo pondělní oznámení Unipetrolu o obdržení další části pojistného plnění za škodu spojenou s havárií etylenové jednotky. „Nebýt této skutečnosti, četli bychom ve čtvrtletních výkazech Unipetrolu čtvrtletní ztrátu odhadem kolem – 1,1 miliardy Kč. Pojistné plnění však změní znaménko konečného výsledku třetího čtvrtletí a lze odhadovat bezmála 350 milionů Kč čistého zisku,“ uvedl Hlinomaz.

Ve třetím čtvrtletí roku 2015 vykázal Unipetrol čistý zisk zhruba 1,6 miliardy korun. Odhadovaný pokles tak činí přes 78 procent. Hlinomaz odhaduje, že firmě meziročně klesnou i tržby, a to o necelou čtvrtinu na 22,4 miliardy korun. Nižší než v loňském roce podle něj budou i úhrnné výsledky společnosti od ledna do září. Čistý zisk za toto období by měl klesnout zhruba o polovinu na 3,42 miliardy korun, výnosy pak o necelých 30 procent na 60,6 miliardy korun, dodal.

Unipetrol v červenci uvedl, že na základě odhadů provedených ke konci června činí náklady na opravu škod v litvínovském areálu 4,1 miliardy korun, ušlý zisk dosáhl 6,6 miliardy korun. V prvním pololetí dostal Unipetrol z této částky 3,9 miliardy Kč. Celková škoda na technologiích v Kralupech pak byla odhadnuta na 400 milionů korun.

„Obě poškozené jednotky v Litvínově a Kralupech by měly v říjnu již pracovat na plný provoz. Bude nás zajímat, kdy a kolik doplatí pojišťovny. Podle našich odhadů by platby pojistného měly pokračovat a Unipetrol by měl ještě zpět získat asi šest miliard korun,“ řekl ČTK analytik J&T Banky Bohumil Trampota. Čtvrtletní výsledky čeká mírně lepší než Hlinomaz. Firma podle něj za období utržila asi 23,3 miliardy korun při čistém zisku 1,07 miliardy korun.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a menšinoví akcionáři. Loni Unipetrol vytvořil rekordní čistý zisk 7,036 miliardy korun. Ze zisku následně vyplatil akcionářům dividendu 5,52 Kč na akcii. Předtím firma vyplatila dividendu naposledy za rok 2007.

Newsletter