Unipetrolu meziročně klesl zisk i tržby, soudí analytici

Petrochemickému holdingu Unipetrol v prvním čtvrtletí letošního roku meziročně klesl čistý zisk i tržby. Shodli se na tom analytici, které dnes oslovila ČTK. Hlavním důvodem jsou podle nich odstávky. Výsledky za první čtvrtletí oznámí Unipetrol ve čtvrtek.

Po loňském srpnovém požáru je stále odstavena etylénová jednotka v Záluží u Litvínova. Do provozu na minimální výkon by měla být uvedena v červenci. V polovině března pak firma kvůli plánované odstávce odstavila v Záluží na 41 dní celý výrobní závod. Mimo provoz jsou tak všechny technologie společností Unipetrol RPA a Česká rafinérská.

„Předpokládám, že jak pravidelná odstávka, tak neplánovaná odstávka budou mít na čísla negativní vliv,“ řekl ČTK analytik J&T Banky Bohumil Trampota. Odhaduje, že tržby společnosti klesly meziročně o 21 procent na 18,8 miliardy korun. Čistý zisk se podle něj snížil ještě výrazněji, a to na 17 milionů Kč proti téměř dvěma miliardám za první čtvrtletí roku 2015. Trampota připomněl, že petrochemická marže sice v meziročním vyjádření vzrostla, nemůže nicméně kompenzovat pokles objemů způsobený odstávkami.

Podobné výsledky očekává analytik České spořitelny Martin Krajhanzl. Míní, že společnost v prvním čtvrtletí utržila 17,5 miliardy korun a dosáhla čistého zisku deset milionů korun. Trh bude podle něj sledovat také informace o případné výplatě dividendy za loňský rok. Unipetrol ji naposledy vyplatil za rok 2007, podle některých analytiků je ale právě nyní ideální prostor vyplatit ji znovu.

„Nerozdělený nekonsolidovaný zisk byl loni 10,2 miliardy korun, což dává 56 Kč na akcii. Unipetrol měl navíc čistou hotovostní pozici ve výši téměř šest miliard korun. V neposlední řadě je společnost a její hospodaření podporováno velmi příznivými tržními podmínkami, které by měly trvat i v následujících měsících,“ upozornil Trampota.

„S nadsázkou lze říci, kdy jindy by měla být dividenda z Unipetrolu než letos, to jest za loňský rok, a to raději co nejvyšší, protože na trvalejší dividendovou politiku společnosti se ze zkušenosti nedá příliš spoléhat,“ dodal energetický analytik Petr Hlinomaz. Neočekává ale, že by vedení firmy vyjádřilo svoje doporučení na dividendu již ve čtvrtek.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a menšinoví akcionáři.

V úterý holding oznámil, že v rámci zjednodušování struktury sloučí společnosti Unipetrol Services, Unipetrol Rafinérie a Chemopetrol se svoji dceřinou společností Unipetrol RPA. Právě s ní sloučil Unipetrol loni v listopadu svoji další dceřinou společnost Benzina. Celá konsolidace struktury skupiny by měla být dokončena letos.

Newsletter