ÚOHS začal posuzovat posílení Raiffeisen v ČR převzetím části Citibank

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal zkoumat záměr Raiffeisenbanky, která má převzít část Citibank poskytující v Česku služby fyzickým osobám, a to včetně čtyř set jejích zaměstnanců. Zahájil správní řízení. ÚOHS to uvádí na svém webu.  ÚOHS vede pouze zjednodušené řízení. Rozhodnout o povolení transakce by měl v druhé polovině října. Posuzovat bude oblast bankovních a finančních služeb.  Samotné firmy dokončení celé transakce podle dřívějších informací očekávají v prvním čtvrtletí roku 2016.

Transakce se týká také segmentu kreditních karet, poboček a bankomatů. Cenu ani další detaily dohody firmy nesdělily.  Citibank se bude v ČR podle mluvčí Evy Chaloupkové soustředit na bankovní služby pro české firemní, institucionální a komerční klienty a také rozšiřovat spolupráci s nadnárodními klienty a globálními investory.  Prodej se uskutečnil na základě dlouhodobé strategie Citi snížit aktiva v Citi Holdings a už dříve oznámené strategie, která má směřovat k urychlení transformace osobního bankovnictví. Tento segment bude nově zahrnovat 24 zemí.  „Převzetí retailové části české Citibank je plně v souladu s naší strategií. Chceme i nadále budovat banku zaměřenou primárně na movitější klienty, kteří mají zájem o vysokou kvalitu služeb, aktivní správu svých financí a profesionální poradenství,“ uvedl generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.  

Raiffeisenbank působí v ČR od roku 1993. Je pátou největší tuzemskou bankou s aktivy převyšujícími 200 miliard korun. Majoritním akcionářem banky je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI).  Citibank působí v tuzemsku jako pobočka Citibank Europe, která je registrovaná v Irsku a vlastní bankovní licenci pro celou Evropskou unii. Citi, globální společnost poskytující finanční služby, spravuje přibližně 200 milionů klientských účtů a podniká ve více než 160 zemích.

Newsletter