ÚOOZ obvinil tři lidi ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu obvinil po středečním zásahu ve vnitřních strukturách policie tři lidi. Na webu o tom dnes informovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Obvinění ze zneužití pravomoci a přijetí úplatku souvisí podle ní s neoprávněným předáváním informací z trestních řízení a uzavřených systémů bezpečnostních složek. Ministr vnitra Milan Chovanec ČTK řekl, že ÚOOZ a státní zastupitelství budou muset vysvětlit, proč případ nevyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Policie dnes po tříletém vyšetřování obvinila tři lidi, včetně protikorupčního policisty a člena Celní správy ČR. Totožnost třetího obviněného Bradáčová neupřesnila, nejde však o „osobu z justice ani z bezpečnostních složek“. Za přijetí úplatku hrozí obviněným tři až deset let vězení, za podplácení pak jeden rok až šest let odnětí svobody.

Ve středu policisté zadrželi deset lidí, podle informací serveru aktuálně.cz i detektiva protikorupčního útvaru Radka Holuba. Mezi zadrženými byl podle webu týdeníku Respekt i kriminalista Pavel Klučka, který vede v pražské policii odbor hospodářské kriminality. Jeho tým, u kterého byly nedávno nalezeny odposlechy, vyšetřuje mimo jiné případ farmy Čapí hnízdo. S vyšetřováním této kauzy však zásah podle policie nesouvisí.

Případem se policie zabývá od října 2013. O rok později bylo vyšetřování delegováno na ÚOOZ, přestože podle obecné příslušnosti by případ spadal pod GIBS. Důvodem byla podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové „ekonomika a samotné naplnění účelu trestního řízení“.

Chovanec dnes ČTK řekl, že ÚOOZ a státní zastupitelství budou muset v budoucnu, pokud to umožní vyšetřování, vysvětlit, proč nebyla k vyšetřování využita GIBS. Připomněl, že jde už o druhý případ kriminality v řadách policie, který inspekce neřešila. Loni v říjnu ÚOOZ zasahoval v Olomouckém kraji v případu s krycím názvem Vidkun, ve kterém jde údajně o ovlivňování některých trestních kauz a úniky informací z trestních spisů.

Policie se v aktuálním případu zajímá také o policistu Pavla Nevtípila nebo o státní zástupkyni Dagmar Máchovou, jejíž kancelář dnes ÚOOZ prohledala.

Máchovou už od loňského dubna prošetřuje GIBS kvůli kauze opencard. V minulosti dozorovala i kauzu předražených jízdenek pro pražský dopravní podnik, v níž byli obžalováni podnikatel Vladimír Sitta mladší a jeho otec za údajné tunelování tiskárny. Za policii vedli stíhání právě Nevtípil a Klučka. Po verdiktu pražského městského soudu, který na podzim 2015 muže uznal vinnými, byla Máchová kritizována za to, že se v případu vůbec nezabývala rolí lobbisty Iva Rittiga.

Newsletter