Upchlíky do Evropy podle Orbána ženou cizí síly

Jisté mezinárodní síly tvrdě pracují na tom, aby do Evropy nahnaly co nejvíce uprchlíků. Prohlásil to dnes maďarský premiér Viktor Orbán, uvedla agentura MTI. Premiér odpovídal na interpelaci poslanců krajně pravicové strany Jobbik ohledně role amerického finančníka maďarského původu George Sorose, kterého Orbán obviňuje, že stojí v pozadí přílivu migrantů.

Zákonodárce Márton Gyöngyösi se ptal, jak je tedy možné, že Soros v 80. letech poskytl stipendia pro téměř všechny zakladatele Orbánovy vládnoucí strany Fidesz: „Nepovažujete za náramně pokrytecké, oportunistické a nečestné obrátit se proti vašemu bývalému ochránci?“

Orbán podle agentury MTI odpověděl, že nikdy nebylo tajemstvím, že demokratická opozice proti komunistickému režimu dostávala podporu z různých zdrojů. Ocenil také, že americký finančník a filantrop Soros dokázal svého času dokázal napomoci k pádu komunismu a stažení sovětských vojsk z Maďarska, ale to nemělo nic společného s nynější migrační krizí.

„Existují určité mezinárodní síly, které pracují na tom, aby do Maďarska a dalších zemí Evropské unie dostaly co nejvíce migrantů. Bez ohledu na minulé zásluhy je to, co se nyní děje, proti maďarským národním zájmům,“ řekl. Na adresu tazatele pak dodal, že Jobbik není hoden nastolovat morální otázky vůči žádné parlamentní straně.

Maďarsko loni vybudovalo plot na svých jižních hranicích, aby se uchránilo před příchodem migrantů putujících přes Balkán na západ. Ještě před postavením plotů Maďarskem prošlo na své cestě do bohatších západních zemí skoro 400.000 uprchlíků. Orbánova vláda trvá na tom, že migrace je otázkou národní svrchovanosti, a odmítá rozdělování migrantů podle kvót mezi členské státy Evropské unie. Orbán už loni na podzim obvinil Sorose, že je spolu s převaděči spoluodpovědný za migrační krizi tím, že financuje nevládní organizace pomáhající uprchlíkům a prosazujícím migrantům nakloněnou politiku.

Newsletter