Úplné zrušení EET by státu způsobilo škodu až 7 miliard

Ústavní soud České republiky dnes vyhlásil, že zamítl návrh skupiny poslanců na úplné zrušení zákona o evidenci tržeb. Zrušil ale některé části zákona, konkrétně půjde o povinnost evidovat platby kartou, případně další bezhotovostní platby. Z účtenek také zmizí rodná čísla podnikatelů. Martin Laštovica, provozní ředitel společnosti KASAmax, která se už 13 let zabývá vývojem a prodejem pokladních systémů, vítá, že Ústavní soud nezrušil zákon jako celek. Zároveň ale dodává, že vyjmutí plateb kartou a bezhotovostních plateb bude znamenat komplikace jak pro poskytovatele pokladních systémů, tak podnikatele.

„Budeme muset poměrně rychle provést úpravy v našich aplikacích, protože změny začnou platit s koncem února. To bude znamenat samozřejmě zátěž pro nás jako poskytovatele pokladních systémů, ale výrazně to dopadne také na naše klienty. Ti si budou muset systém aktualizovat, což v některých případech nebude větší problém, jinde ale bude potřeba aktualizace manuálně přímo u provozovatele. Zde pak budou nutné výjezdy našich techniků. U klientů, kteří mají servisní smlouvy, to nebude spojeno s žádnými finančními náklady navíc. Jenže takových klientů je zhruba jen třetina,“ vysvětluje Martin Laštovica. „Ani nám, ani podnikatelům samozřejmě stát nic nenahradí,“ dodává.

Pozitivně Laštovica kvituje, že nedošlo ke kompletnímu zrušení zákona, a tedy povinné elektronické evidenci tržeb. „Do systému evidence tržeb je v tuto chvíli zapojeno okolo 160 tisíc podnikatelů. A jsou do něj zapojeni proto, že jim před rokem vznikla zákonná povinnost elektronicky evidovat tržby. Ve chvíli, kdy by ústavní soud na popud poslanců tuto povinnost zrušil, logicky by následovala ohromná vlna žalob na stát, který by těmto podnikatelům způsobil škodu. A upřímně, stát by v těchto soudních sporech neměl šanci. Když bych byl optimistický, stálo by to Českou republiku, a tedy všechny daňové poplatníky cca 7 miliard korun.“

Martin Laštovica také připomíná, že škoda by nevznikla „jen“ cca 160 tisícům podnikatelů, kteří jsou už do EET zapojeni. V březnu 2018 startuje třetí a od června téhož roku čtvrtá vlna. Ty mají do systému elektronické evidence tržeb zapojit další stovky tisíc podnikatelů a profesí, v březnu to budou například lékaři, advokáti, zemědělci a další. „Nemáme přesná čísla, ale zdaleka ne všichni nechávají pořízení pokladen, tiskáren a aplikací na poslední chvíli. Z toho vyplývá, že tu mohou být tisíce i desetitisíce dalších, kterým by úplným nebo i částečným zrušením EET vznikla škoda. A u soudu by opět skončil stát,“ varuje dále Laštovica.

Newsletter