Dolar pod mírným výprodejním tlakem proti euru, procyklickým měnám i v dolarovém indexu. Euro se posouvá nad 1,1850 EURUSD. Koruna před rozhodnutím ČNB zůstává v mírném zisku pod 25,45 za euro.

Úřad práce oznámí vývoj nezaměstnanosti, podle analytiků klesla

Úřad práce ČR dnes zveřejní údaje o červnovém vývoji nezaměstnanosti v Česku. Podle analytiků oslovených ČTK opět klesla, a to z květnových 5,4 procenta na 5,3 procenta. K poklesu pomohly hlavně sezonní práce v cestovním ruchu, zemědělství a stavebnictví.

Bez sezonních prací by podle analytika ING Bank Jakuba Seidlera nezaměstnanost v červnu stagnovala a v červenci již zřejmě vzroste kvůli nástupu absolventů na trh práce. Současné ekonomické nejistoty související s brexitem, tedy rozhodnutím britských voličů o odchodu jejich země z EU, se do vývoje nezaměstnanosti promítnou podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška nejdříve na podzim.

Nezaměstnanost v Česku klesá vytrvale od února. V lednu ještě dosahovala 6,4 procenta, do května se tak snížila o jeden procentní bod. V samotném květnu klesla na 5,4 procenta z dubnových 5,7 procenta. Bez práce bylo 394.789 lidí, nejméně od ledna 2009. Zároveň přibylo volných míst.

Newsletter