Dnešní zasedání Fedu se na trzích projevuje v nízké volatilitě. Euro proti dolaru se pohybuje v podstatě do strany na úrovni 1,2120 EURUSD. Měny regionu sílí. Koruna zpevnila pod 25,45 za euro.

ÚS odmítl individuální stížnosti poslanců kvůli schvalování EET

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnosti sedmi poslanců opozice na okolnosti schvalování zákona o elektronické evidenci tržeb (EET), zvláště na předčasné ukončení rozpravy. Procesní postup ve Sněmovně nelze prostřednictvím individuálních poslaneckých návrhů napadnout. ÚS nechce být „rozhodčím“ legislativního procesu. Své rozhodnutí zveřejnil na webu.

Ústavní soudci se budou zákonem o EET, včetně okolností jeho schvalování, přesto nejspíš zabývat, a to na základě společného návrhu na zrušení celé normy. Do konce května jej chtějí podat opoziční ODS a TOP 09. Jde o jiný typ řízení. Pravicové strany si budou stěžovat například na to, že předpis narušuje právo na podnikání a zatěžuje daňové poplatníky dalšími náklady. Namítají i to, že pod zákonem chybí podpis předsedy Sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD).

Legislativní proceduru může ÚS přezkoumávat právě v řízení o návrhu na zrušení celého zákona, dělá to standardně jako první krok. Kdyby do procesu vstoupil na základě individuálních stížností poslanců, mělo by to podle ÚS neblahé precedenční důsledky.

„Stěžovatelé se svými návrhy pokouší ‚obejít‘ ústavně předvídaný systém přezkumu ústavnosti přijatých zákonů, který pak zahrnuje i přezkum ústavnosti legislativní procedury. Snaží se ÚS ‚vtáhnout do hry‘, kterou však ÚS hrát nemůže,“ stojí v usnesení ÚS.

Neúspěšné individuální stížnosti podali Pavel Blažek, Marek Benda, Jana Fischerová, Miroslava Němcová, Martin Novotný (všichni ODS) a Jiří Koubek společně s Markem Ženíškem (oba TOP 09). Vládní koalice podle opozičních stran při prosazování zákona nepostupovala v plném souladu s jednacím řádem, když předčasně ukončila rozpravu.

„Státní moc lze uplatnit jen v případech, v mezích a způsoby, jež stanoví zákon. Jak sami zástupci vládní koalice potvrdili, vědomě se při schvalování zákona o EET rozhodli tento princip porušit a práva jednotlivých poslanců omezit. Tento krok nelze do budoucna tolerovat,“ uvedl už dříve ke své stížnosti Blažek.

Vládní představitelé zdůvodňovali ukončení diskuse po zhruba 25 hodinách v závěrečném kole schvalování tím, že všichni poslanci měli dost času na vyjádření a že vystupující se ve svých komentářích k předloze opakovali. Vláda si od zavedení EET slibuje omezení daňových úniků a narovnání podnikatelského prostředí, podle pravicové opozice nové opatření zlikviduje řadu drobných živnostníků.

Newsletter