USA a další mocnosti uzavřely zásadní obchodní dohodu

Spojené státy, Japonsko a dalších deset významných zemí kolem Tichého oceánu dokončily rozsáhlou obchodní dohodu, která má uvolnit vzájemný obchod a stanovit společné standardy v mnoha oblastech, od práv zaměstnanců po ochranu životního prostředí. Informují o tom zahraniční média. Pakt pokrývá asi 40 procent světové ekonomiky a jednalo se o něm pět let. Dnešnímu oznámení předcházel pětidenní maraton jednání v americké Atlantě.

Dohoda v rámci takzvaného Transpacifického partnerství (TPP) zahrnuje Japonsko, Brunej, Malajsii, Vietnam, Singapur, Austrálii, Nový Zéland, Kanadu, Mexiko, Chile, Peru a Spojené státy. Dohoda by mohla ovlivnit prakticky vše, s čím se obchoduje, od cen sýra až například po náklady na léčbu rakoviny.

Dohodu nyní musejí ratifikovat zákonodárci dalších členských zemí a americký Kongres. V něm pakt zřejmě narazí na opozici.

Úřad amerického obchodního zmocněnce Michaela Fromana ve zřejmé snaze nový obchodní pakt obhájit poznamenal, že TPP je vyváženou dohodou, která zvýší životní úroveň a sníží chudobu. Pakt sníží nebo odstraní celní a necelní překážky pro celou řadu zboží a služeb a zahrnovat bude i takové otázky, jako je rozvoj digitální ekonomiky nebo role státem vlastněných podniků ve světové ekonomice.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy prosazovala dohodu v rámci obecnější strategie zvýšit vliv Spojených států v rychle rostoucích asijských ekonomikách a vyvážit rostoucí vliv Číny. Ta má druhou největší ekonomiku na světě, součástí nově dojednané dohody ale není. V budoucnu by se k ní ale mohla připojit, podotýká agentura AP.

„Nemůžeme dovolit, aby pravidla světové ekonomiky určovaly země jako je Čína,“ uvedl Obama podle agentury Reuters.

Japonský premiér Šinzó Abe označil základní dohodu za „dalekosáhlé opatření pro všechny zúčastněné země, které mají společné hodnoty a snaží se vybudovat svobodnou a spravedlivou ekonomickou zónu“.

Newsletter