USA: ADP report zaměstnanosti za listopad +217 tis. prac míst, oček. 196 tis.

Americký soukromý sektor vytvořil v listopadu zhruba 217.000 pracovních míst, což bylo více, než se čekalo. Byl to zároveň nejvyšší nárůst od letošního června, uvedla dnes soukromá organizace ADP.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru odhadovali, že vznikne 190.000 nových příležitostí. ADP upravila údaj za říjen na 196.000 z původně oznámeného nárůstu o 182.000 míst.

Zpráva ADP vychází dva dny před klíčovými vládními údaji o listopadovém vývoji celého amerického trhu práce. Analytici odhadují, že ekonomika vytvořila zhruba 200.000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti zůstala na pěti procentech.

„Současné tempo tvorby pracovních míst je nyní dvojnásobkem toho, co je zapotřebí k absorbování přírůstku populace v produktivním věku,“ uvedl k údajům ekonom Mark Zandi ze společnosti Moody‘s Analytics, která na zprávě s ADP spolupracuje. „Ekonomika se rychle blíží ke stavu plné zaměstnanosti a dosáhne jej nejpozději v létě příštího roku,“ dodal Zandi.

Tvorba míst byla silná ve všech segmentech z hlediska velikosti firem. Naprostou většinu míst ale vytvořil sektor služeb, kde vzniklo asi 204.000 míst.

V říjnu američtí zaměstnavatelé po dvou slabých měsících zrychlili tvorbu pracovních míst na 271.000 nových příležitostí, nejvíce od loňského prosince. Míra nezaměstnanosti klesla na 5,0 procenta, což bylo nové minimum za sedm a půl roku.

Dnešní údaje potvrzují vyhlídky na to, že americká centrální banka (Fed) přistoupí v polovině měsíce ke zvýšení úrokových sazeb. Měnový výbor Fedu dal na říjnovém zasedání najevo, že v případě příznivého vývoje ekonomiky by mohl v prosinci zvýšit základní krátkodobou úrokovou sazbu, která je v USA od konce roku 2008 na rekordním minimu těsně nad nulou. Její zvyšování Fed podmiňuje zejména trvalým zlepšováním trhu práce.

Newsletter