USA dál zmírní obchodní embargo proti Kubě

Bílý dům připravuje další zmírnění amerického obchodního embarga proti Havaně, a to s cílem usnadnit působení amerických firem a cestování Američanů na Kubu. Nová pravidla by podle agentury Reuters americká vláda mohla oznámit ještě dnes.

Poprvé za více než 50 let budou smět americké podniky mít na Kubě kanceláře, usnadní se tamní působení amerických leteckých a lodních společností, více se uvolní export softwaru z USA na ostrov a vytipované americké firmy budou smět zakládat s Kubánci společné podniky, stojí podle Reuters v připraveném dokumentu.

Havana a Washington oficiálně oznámili novou kapitolu ve vztazích loni v prosinci. V lednu USA zrušily některá hospodářská omezení, zatímco Havana propustila 53 disidentů. Uvolnilo se například cestování a peněžní transfery. V dubnu se v Panamě poprvé po 59 letech sešly nejvyšší představitelé USA a Kuby Barack Obama a Raúl Castro. V květnu vyškrtly USA Kubu ze seznamu zemí podporujících terorismus, na němž byla Kuba přes 30 let. V srpnu poprvé po víc než půl století zavlála nad americkým velvyslanectvím v Havaně státní vlajka USA.

O posilování vzájemných vztahů jedná s komunistickým režimem v Havaně i Evropská unie.

Newsletter