USA hlásí vítězství ve sporu s EU ohledně dotací pro Airbus

Světová obchodní organizace (WTO) dospěla k závěru, že Evropská unie dostatečně neeliminovala státní dotace pro výrobce letadel Airbus. Podle Washingtonu tak organizace dala dnešním oznámením za pravdu stížnosti, kterou na EU podaly Spojené státy. Podle šéfa Úřadu obchodního zmocněnce USA Michaela Fromana WTO zjistila, že EU, Německo, Francie, Británie a Španělsko poskytly Airbusu ilegální dotace za téměř 22 miliard dolarů (téměř 530 miliard Kč).

Froman označil rozhodnutí WTO za „vítězství“ pro Spojené státy a jejich pracovníky v odvětví letecké techniky a vyzval Evropskou unii, Německo, Francii, Británii a Španělsko, aby respektovaly pravidla WTO. „Vyzýváme je, aby okamžitě přestaly Airbus subvencovat,“ citovala Fromana agentura AP.

Dnešní rozhodnutí je součástí vleklého sporu mezi EU a USA ohledně subvencování výroby letadel. WTO v červnu 2011 rozhodla, že EU a čtyři její členské země poskytovaly Airbusu rozsáhlé dotace. EU později uvedla, že situaci napravila. Spojené státy ale tvrdí, že se tak nestalo, a WTO se dnes přiklonila k jejich názoru.

Newsletter