USA: Inflace v září rostla y/y o 1,5 % dle očekávání

AKTUALIZOVÁNO – Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v září meziročně zvýšily o 1,5 procenta, což je nejvíce za téměř dva roky. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva práce. Meziměsíční růst spotřebitelských cen pak v září zrychlil na 0,3 procenta ze srpnových 0,2 procenta.

Údaje o zářijovém vývoji inflace byly v souladu s očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters. K růstu meziměsíční inflace přispěly zejména vyšší ceny benzinu a vyšší náklady na bydlení i zdravotní péči.

Meziroční míra inflace nadále zaostává za dvouprocentním cílem americké centrální banky (Fed). Rostoucí inflační tlaky by ale mohly způsobit, že Fed bude připraven sáhnout k dalšímu zvýšení úrokových sazeb na prosincovém zasedání svého měnového výboru.

Loni v prosinci Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let. Další zvyšování úroků však centrální banku donutily odložit obavy ohledně vývoje světové ekonomiky, výkyvy na finančních trzích a nejistota kolem odchodu Británie z Evropské unie.

Newsletter