USA jsou podle Obamy připraveny brzy zrušit sankce vůči Barmě

Spojené státy jsou připraveny brzy zrušit sankce vůči Barmě. Oznámil to dnes bez dalších podrobností americký prezident Barack Obama po setkání s barmskou ministryní zahraničí Do Aun Schan Su Ťij. Obama také podle agentury Reuters uvedl, že demokratický proces v Barmě sice nebyl dokončen, ale je na dobré cestě.

„Spojené státy jsou připraveny zrušit sankce uvalené na Barmu před mnoha lety,“ oznámil dnes Obama. Na otázku, kdy tak USA učiní, odpověděl pouze, že „brzy“. Po boku dlouholeté opoziční političky Su Ťij americký prezident také uvedl, že Barmě zbývá ještě udělat hodně práce směrem k demokracii, ale je na dobré cestě.

Barma nastoupila proces politické transformace v roce 2011, kdy byla rozpuštěna vojenská junta, jež vládla přes padesát let a kvůli níž se země dostala do mezinárodní izolace.

Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij je na první návštěvě USA od loňského vítězství své Národní ligy pro demokracii (NLD) v parlamentních volbách.

USA zmírňují protibarmské sankce již od pádu junty. Loni v prosinci například ministerstvo financí uvolnilo na půl roku omezení obchodu tím, že umožnilo přepravu přes barmské přístavy a letiště. Letos v květnu toto omezení pro přístavy a letiště zrušilo. V květnu také USA zmírnily mimo jiné restrikce v bankovním sektoru.

V platnosti ale zůstává například seznam stovky osob viněných z vazeb s bývalou vojenskou juntou. S těmito osobami a s nimi spřízněnými společnostmi Američané nesmějí obchodovat.

Bílý dům dnes také v prohlášení oznámil, že americká vláda plánuje podepsat vládní záruky pro pět barmských finančních institucí na půjčky za více než deset milionů dolarů (240 milionů korun) pro malé podnikatele v Barmě.

Organizace pro lidská práva ale se zrušením sankcí nesouhlasí, podle nich jsou v zemi stále porušována práva menšin, například muslimských Rohingů.

Newsletter