USA mají po dalším zatýkání obavy o svobodu slova v Turecku

Pokračující tlak, který turecká vláda vyvíjí na opoziční média, vyvolává ve Spojených státech hluboké znepokojení. Prohlásil to mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby poté, co byla dnes ráno zatčena desítka novinářů deníku Cumhuriyet, včetně šéfredaktora.

„Spojené státy jsou hluboce znepokojeny podle všeho rostoucím tlakem na opoziční média v Turecku,“ řekl Kirby. Podle agentury Reuters dodal, že Washington podporuje snahu Turecka nalézt osoby zodpovědné za červencový pokus o státní převrat, další potlačování zpravodajských institucí a zatýkání novinářů ale v USA vzbuzuje obavy.

Turecká policie dnes zadržela celkem 13 novinářů a členů vedení opozičního listu Cumhuriyet. Podle prokuratury jsou tito lidé podezřelí z napojení na kurdské separatisty a na hnutí duchovního Fethullaha Gülena, jehož vláda viní z červencového pokusu o puč.

Cumhuriyet není prvním médiem, které zasáhly čistky po událostech z července. Podle nezávislé organizace P24 bylo od července na základě zvláštního dekretu uzavřeno 168 sdělovacích prostředků a vydavatelství, včetně například vysílání kurdského dětského programu. Přes 200 novinářů bylo minimálně předběžně zadrženo, více než 100 jich zůstává ve vězení.

Newsletter